Jak wykonać uziemienie przy pomocy bednarki?

Wykonanie uziemienia domu jest bardzo korzystne. Chroni mieszkańców i wszelkie sprzęty elektryczne gospodarstwa domowego. Wykonuje się je za pomocą trzeciego przewodu, który biegnie obok fazowego i neutralnego. Do wykonania uziemienia stosuje się sprzęty, takie jak bednarki. Czym są te urządzenia i jaka jest zasada ich działania? W jaki sposób z ich pomocą można wykonać uziemienie?

Czym jest i jak działa bednarka? 

Bednarka jest taśmą wykonaną ze stali, charakteryzującą się przekrojem w kształcie prostokąta. Stosowana jest głównie w budownictwie jako uziemienie w instalacjach elektrycznych. Używa się jej w tym przypadku jako:

  • przewodów wyrównawczych głównych,
  • przewodów uziemiających,
  • uziemienia otokowego,
  • przewodów ochronnych,
  • szyn wyrównawczych głównych.

Bednarka jest zabezpieczona warstwą cynku, która chroni ją przed korozją. Jest to konieczne ze względu na umieszczanie jej w gruncie, który często jest wilgotny.

– Bednarki wykorzystuje się przy zakładaniu sztucznego uziomu, który tworzą metalowe przedmioty umieszczone w podłożu. Taka instalacja, tworząc elektryczne połączenie przewodzące z ziemią, powoduje rozproszenie i odprowadzenie piorunów. Aby uzyskać tak zwane wyrównanie potencjałów, do budynku wprowadza się także zacisk połączeniowy – informuje przedstawiciel firmy Metalzbyt.

Wykonanie uziemienia za pomocą bednarki 

Wyładowania elektryczne podczas burzy mogą uderzać w metalowe obudowy urządzeń elektrycznych oraz instalacje zamontowane w domu. Na sprzęt mogą wpływać także niebezpieczne ładunki obecne w przewodach czy gniazdkach. Dlatego też ze względu na bezpieczeństwo powinno wykonać się uziemienie budynku. Do tego celu stosuje się bednarkę ocynkowaną. Jej montaż zapewnia ochronę przeciwpiorunową oraz ekwipotencjalizację, czyli wspomniane wcześniej wyrównanie potencjałów. Wyróżnia się 3 podstawowe typy uziomów:

  • pionowy, inaczej szpilkowy,
  • otokowy, czyli przeprowadzenie bednarki wokół domu,
  • fundamentowy, gdzie bednarka wprowadzona jest do fundamentów lub stanowi część zbrojenia.

Uziemienie pionowe wykonuje się poprzez wbicie w grunt metalowej szpilki wykonanej za pomocą młota udarowego. Zwykle montuje się dwie szpilki ocynkowane o łącznej długości 3 m. Uziemienie otokowe wykorzystuje do ochrony bednarkę. Wykonuje się je poprzez umieszczenie jej w gruncie dookoła domu. Należy wykopać rów w odległości około 1 m od budynku oraz głębokości od 70 do 100 cm. Takie rozwiązanie jest dosyć niedrogie, przy czym zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa budynku. Najlepszym sposobem zabezpieczenia przed wyładowaniami jest jednak umieszczenie bednarki w fundamentach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj