Zawory elektromagnetyczne - zastosowanie w praktyce

Współcześnie w zakładach przemysłowych i innych miejscach powszechnie wykorzystuje się zawory elektromagnetyczne. Są to nieskomplikowane elementy odpowiedzialne za skuteczne kontrolowanie i regulowanie przepływu cieczy (np. wody użytkowej, oleju), a także gazów (w tym łatwopalnych). Wyróżniamy m.in. modele klasyczne, bezpośredniego działania, impulsowe, membranowe, z funkcją serwosterowania, dwu- i trójdrożne, rozdzielające oraz ze wspomaganiem otwarcia.

Ogólna charakterystyka

Zawory elektromagnetyczne są sterowane przy pomocy sygnału elektrycznego i znakomicie sprawdzają się we wszystkich instalacjach, przez które przepływa czynnik roboczy o ograniczonym poziomie zanieczyszczenia. Kluczową rolę odgrywa w nich cewka, ponieważ jej zadanie polega na wytwarzaniu siły magnetycznej zdolnej do unoszenia rdzenia zarówno do pozycji otwarcia, jak i zamknięcia. Bez niej poszczególne podzespoły z pewnością nie zostałyby wprawione w ruch tuż po uruchomieniu danego układu. Duże znaczenie ma ponadto korpus wykonany z ponadprzeciętnie wytrzymałej stali nierdzewnej, a nieco rzadziej mosiądzu. Niektóre egzemplarze posiadają wbudowany filtr samooczyszczający, co w znacznym stopniu usprawnia proces przepływu cieczy bądź gazu. Należy dodać, że nowoczesne zawory elektromagnetyczne muszą być systematycznie konserwowane, bo w przeciwnym razie wzrasta ryzyko występowania kosztownych awarii.

Komponenty pożądane w wielu branżach

Zawory elektromagnetyczne znajdują bardzo szerokie zastosowanie zwłaszcza w przemysłowych systemach hydraulicznych oraz pneumatycznych, gdzie sterują cieczą albo sprężonym powietrzem. Poza tym stanowią normę w układach chłodniczych i klimatyzacyjnych, które są montowane w zakładach produkcyjnych, domach prywatnych, przestrzeniach biurowych, halach magazynowych czy obiektach użyteczności publicznej. W tym przypadku odpowiadają bezpośrednio za włączanie i wyłączanie chłodzenia (poprzez kontrolowanie pracy głównego kondensatora). Jak by tego było mało, zawory elektromagnetyczne znajdziemy również w następujących urządzeniach:

  • bramach garażowych i silnikach samochodowych (branża motoryzacyjna)
  • pompach i kotłach próżniowych
  • specjalistycznych maszynach używanych w przemyśle spożywczym, papierniczym czy wydobywczym
  • instalacjach wodnych, kanalizacyjnych, przeciwpożarowych oraz tryskaczowych
  • sterylizatorach i autoklawach kosmetycznych
  • sprzętach typowo dentystycznych i laboratoryjnych
  • kuchennych zmywarkach do naczyń i ekspresach do kawy
  • prysznicach, basenach ogrodowych, pralkach automatycznych, turbinach wiatrowych, generatorach prądu, myjniach samochodowych itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here