Okazjonalne lub nawracające zawroty głowy i zaburzenia równowagi to bardzo często występujące u pacjentów objawy, które w pewnym momencie mogą ich skłonić do szybkiego umówienia się na wizytę u lekarza. Objawy te potrafią bowiem znacznie utrudnić lub nawet uniemożliwić codzienne funkcjonowanie, zniechęcając pacjentów do jakiejkolwiek aktywności fizycznej i psychicznej. W artykule opisujemy, jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy oraz o jakich problemach mogą świadczyć tego typu objawy?
Rodzaje zawrotów głowy
Na początku opiszemy rodzaje zawrotów głowy. Nie zawsze bowiem objawy te wyglądają tak samo i mają takie same przyczyny powstania. Podstawowy podział zawrotów głowy dzieli je na zawroty głowy układowe i nieukładowe. W przypadku układowych zawrotów głowy pacjent ma wrażenie „wirowania” wokół otoczenia lub, że otaczający świat krąży wokół nich. Łagodniejszą formą są zawroty nieukładowe, które powodują w pacjencie po prostu uczucie niepewności i chwiejności oraz problemy z utrzymaniem równowagi.
O wskazanie często występujących rodzajów zawrotów głowy poprosiliśmy też naszego rozmówcę, lekarza neurologa z Niepublicznego Zakładu Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Medycznej Medan w Jarocinie. Odpowiedział nam, że
Rodzaje zawrotów głowy można również podzielić ze względu na sytuacje, a jakich dochodzi do ich powstawania. Jednym z częściej występujących są tzw. zawroty położeniowe, które pojawiają się wyłącznie podczas ruchu lub zmiany pozycji ciała. Są związane z zaburzeniami czynności obwodowej i środkowej części narządu równowagi. Często występującym rodzajem zawrotów głowy są też zawroty powiązane z zaburzeniami błędnika. Są to ciężkie układowe zawroty głowy, które łączą się nie tylko z zaburzeniami równowagi, ale także oczopląsem, nudnościami i wymiotami. Innym typem układowych zawrotów głowy są objawy towarzyszące chorobie Meniera oraz padaczce.
Zawroty głowy mogą być też spowodowane zaburzeniami i schorzeniami układu nerwowego. W takich sytuacjach zawrotom głowy mogą towarzyszyć także podwójne widzenie czy zaburzenia czucia i przemijające niedowłady.
Możliwe przyczyny zawrotów głowy
Zawroty głowy najczęściej towarzyszą zaburzeniom czynności zmysłu równowagi, czyli układu przedsionkowego. Są to więc zazwyczaj problemy związane z błędnikiem, nerwem przedsionkowy, móżdżkiem lub jądrem przedsionkowym pnia mózgu. Układowe zawroty głowy są związane z dysfunkcjami części obwodowej narządu równowagi, natomiast zawroty głowy nieukładowe dysfunkcjami części ośrodkowej. przyczyn zawrotów głowy może być jednak znacznie więcej. Mogą być np. objawami różnego typu chorób laryngologicznych. Mogą być związane z zaburzeniami rytmu serca, z niedoczynnością tarczycy, ze schorzeniami neurologicznymi lub nadciśnieniem czy niedociśnieniem tętniczym. Z tego względu w przypadku zaobserwowania u siebie zawrotów głowy koniecznie powinno się zgłosić na wizytę do lekarza, na początku do internisty, a później, w zależności od postawionej przez niego diagnozy, na konsultację neurologiczną, konsultację laryngologiczną lub na inne wskazane przez lekarza badania.
Metody diagnostyki zawrotów głowy
W diagnostyce przyczyn zawrotów głowy stosuje się wiele różnych badań. Kluczowe jest więc początkowe trafne określenie w wywiadzie lekarskim możliwych przyczyn objawów i skierowanie pacjenta na konkretne badania diagnostyczne. Najczęściej zawroty głowy i towarzyszące im zaburzenia równowagi diagnozuje się poprzez wykonanie badania EKG serca, badań obrazowych w postaci tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, badań laboratoryjnych, np. hormonów tarczycy czy lipidogramu oraz USG tętnic szyjnych. Dobrze dobrane badania diagnostyczne pozwalają szybko wykryć dokładną przyczynę problemów, a następnie zaplanować i rozpocząć leczenie.