Kluszkowce to miejscowość pełna uroków, w której można znaleźć spokój i oderwać się od miejskiego zgiełku. Szczególnie malownicze są tutejsze kamieniołomy, które kryją w sobie mnóstwo atrakcji dla spragnionych przygód turystów. To jednak niejedyna okoliczna atrakcja turystyczna. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, z którego dowiesz się, dlaczego warto odwiedzić Kluszkowce i poznasz ich najciekawsze zakątki!

Ciekawostki historyczne i przyrodnicze kamieniołomu

W Kluszkowcach warto zwiedzić nie tylko okoliczne góry czy zamki, ale też samą wieś i jej okolice. Wspomnieć trzeba przede wszystkim o kamieniołomie znajdującym się tuż obok tej miejscowości, który stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych całego regionu. Nie bez powodu! To właśnie tam wytyczona została ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w Wąwozie Papieskim.

Wędrując tą trasą, można podziwiać niezwykłe krajobrazy, a także dowiedzieć się więcej o faunie i florze regionu oraz historii kamieniołomu. Przechodząc przez ścieżkę, warto zwrócić uwagę na starannie dobrane elementy, które wprowadzają turystów w świat dawnych kamieniarzy i nie bez powodu stanowią ważną atrakcję turystyczną w Kluszkowcach.

Kamieniołom – świadek bogatej przeszłości Kluszkowiec

Dzisiaj, mijając kamieniołom, trudno sobie wyobrazić, że jeszcze w latach międzywojennych był to główny ośrodek przemysłu kamieniarskiego w Polsce. To właśnie wtedy pracowało tam aż 400 mieszkańców Kluszkowiec. Kamień wydobywany z tej miejscowości można dziś podziwiać na licznych obiektach nie tylko w Kluszkowcach, ale też całej Polsce.

Co istotne, budowę tej atrakcji wspomogło Województwo Małopolskie, dzięki projektowi „Kraina Śpiącego Wulkanu”. Ma on na celu rozwijanie turystyki w tym rejonie i przybliżanie jego historii oraz tradycji kamieniarskich.

Atrakcje na ścieżce turystycznej – Wąwóz Papieski

W samym centrum wąwozu znajduje się niezwykłe miejsce o wielkim znaczeniu historycznym. To tutaj, w Wąwozie Papieskim, kardynał Karol Wojtyła odprawił Mszę Świętą podczas spotkania oaz. Wydarzenie to zbiegło się z otwarciem ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w starym kamieniołomie, gdzie znajduje się kamienny ołtarz i obelisk. Warto zatrzymać się przy tych pamiątkach przeszłości i zanurzyć się w niezwykłym klimacie tego miejsca.

Odwiedzając Kluszkowce i zatrzymując się latem w wybranym ośrodku narciarskim w Pieninach, warto docenić nie tylko piękno otaczającej je przyrody, ale też bogatą historię kamieniołomu i jego wpływ na rozwój regionu. Spacerując ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną, przenosimy się w czasie i przestrzeni, odkrywając fascynujące historyczne ciekawostki tej malowniczej wioski. Nie sposób przejść obok tego miejsca obojętnie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj