Jak bezpiecznie płacić za usługi online?

Płacenie za usługi online może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Ważne jest jednak, aby być świadomym zagrożeń związanych z płatnościami online. Hakerzy mogą zaatakować systemy płatności online i wykraść Twoje dane osobowe i finansowe. Mogą również wykorzystywać oszustwa phishingowe, aby podstępem zmusić Cię do podania im swoich informacji. Jak więc możesz się zabezpieczyć płacąc za usługi online? W tym artykule podamy kilka wskazówek, jak bezpiecznie płacić za usługi online. Podamy również wskazówki, co zrobić, jeśli uważasz, że Twoje informacje zostały narażone na szwank.

Użyj bezpiecznej metody płatności

Po pierwsze, upewnij się, że używasz bezpiecznej metody płatności. Szczegóły dotyczące bezpieczeństwa danej metody płatności możesz sprawdzić na stronie internetowej swojego banku. Sieci kart kredytowych, takie jak Visa i MasterCard, również dostarczą informacji na temat bezpieczeństwa swoich sieci. Podczas zakupów w Internecie należy szukać oznaczenia „secure” lub „https” w adresie URL strony internetowej. Oznacza to, że Twoja przeglądarka będzie w stanie rozpoznać, że strona jest bezpieczna. Jeśli robisz zakupy na stronie, która nie jest bezpieczna, Twoje informacje mogą być narażone na ataki hakerów. Jeśli musisz skorzystać z witryny, która nie ma bezpiecznej opcji płatności, użyj innej metody płatności. Na przykład, zamiast tego możesz skorzystać z usługi takiej jak PayPal lub Apple Pay. Bądź świadomy, że te usługi mogą mieć swoje własne zagrożenia bezpieczeństwa. Zawsze czytaj informacje o bezpieczeństwie swojej metody płatności przed dokonaniem zakupu.

Nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi

Podczas zakupów online unikaj logowania się na swoje konto bankowe lub inne wrażliwe strony internetowe za pomocą publicznych sieci Wi-Fi. Publiczne sieci są narażone na ataki hakerów i oszustów, którzy mogą uzyskać dostęp do Twoich wrażliwych informacji, jeśli uda im się zalogować do Twojej sieci. Innym zagrożeniem jest możliwość pobrania na swoje urządzenie złośliwego oprogramowania. Może to spowodować kradzież informacji finansowych i/lub danych przechowywanych na urządzeniu. Aby uniknąć tego ryzyka, korzystaj z sieci komórkowej, aby uzyskać dostęp do poufnych kont. Jeśli korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi, pamiętaj o wylogowaniu się po zakończeniu pracy.

Sprawdź, czy masz certyfikat SSL

Kiedy robisz zakupy online, szukaj oznaczenia „secure” lub „https” w adresie URL strony internetowej. Oznacza to, że Twoja przeglądarka będzie w stanie rozpoznać, że strona jest bezpieczna. Jeśli robisz zakupy na stronie, która nie jest bezpieczna, Twoje informacje mogą być narażone na ataki hakerów. Jeśli musisz skorzystać z witryny, która nie ma bezpiecznej opcji płatności, użyj innej metody płatności. Na przykład, zamiast tego możesz skorzystać z usługi takiej jak PayPal lub Apple Pay. Bądź świadomy, że te usługi mogą mieć swoje własne zagrożenia bezpieczeństwa. Zawsze czytaj informacje o bezpieczeństwie danej metody płatności przed dokonaniem zakupu.

Użyj karty kredytowej, nie debetowej

Kiedy musisz zapłacić za coś online, użyj raczej karty kredytowej niż debetowej. Firmy obsługujące karty kredytowe zazwyczaj pozwolą Ci zakwestionować opłaty, jeśli coś pójdzie nie tak. Jeśli użyjesz karty debetowej, możesz stracić zapłacone pieniądze. Dzieje się tak dlatego, że karty debetowe pozwalają na pożyczanie pieniędzy z konta bankowego. Jeśli sprzedawca odmówi Ci zwrotu pieniędzy, nie masz sposobu, aby je odzyskać. Jeśli musisz użyć karty debetowej, upewnij się, że masz wystarczająco dużo pieniędzy na swoim koncie bankowym, aby pokryć opłaty. W ten sposób nie doprowadzisz do przekroczenia stanu konta.

Uaktualniaj swoje oprogramowanie antywirusowe

Wszystkie Twoje urządzenia i konta powinny mieć zainstalowane aktualne oprogramowanie antywirusowe. Upewnij się, że Twój komputer, smartfon i inne urządzenia mają zainstalowany dobry program antywirusowy. Powinieneś również upewnić się, że masz zainstalowany firewall. Powinieneś regularnie aktualizować oprogramowanie antywirusowe na wszystkich swoich urządzeniach. Pomoże to zapewnić, że Twoje urządzenia są chronione przed najnowszymi zagrożeniami. Należy również przeprowadzać regularne skanowanie, aby upewnić się, że urządzenia są wolne od wirusów i innych zagrożeń.

Co zrobić, jeśli uważasz, że Twoje informacje zostały naruszone

Jeśli uważasz, że Twoje dane zostały narażone, powinieneś natychmiast skontaktować się ze swoim bankiem, firmą wydającą karty kredytowe i/lub innymi dostawcami kont. Należy również zmienić wszelkie hasła, które mogły zostać naruszone. Wreszcie, należy rozważyć zapisanie się do usług monitorowania oszustw internetowych. Usługi te będą regularnie skanować Twoje konta internetowe w poszukiwaniu oznak oszustwa.

Możesz również chronić się przed przestępcami internetowymi, podejmując kroki takie jak te opisane w tym artykule. Bądź ostrożny podczas płacenia za usługi online, a powinieneś być w stanie zachować bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here