Spacer po lesie - jakie korzyści dla zdrowia?

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo znaleźć czas na częste obcowanie z naturą. A może jest to duży błąd i trzeba to zmienić? Oczywistym jest, że przebywanie w lesie wpływa na nas korzystnie. Niemniej jednak dopiero od niedawna zaczęto sprawdzać na czym ten korzystny efekt dokładnie polega.

Wpływ lasu na organizm

przechadzanie się po lesie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie serca. Spacer w otoczeniu drzew powoduje też obniżenie ciśnienia tętniczego. Przebywając w otoczeniu lasu dobrze jest spędzać te chwile aktywnie. Aktywność fizyczna taka jak szybki spacer czy truchtanie, stanowi profilaktykę wielu schorzeń. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy typu 2, polepsza się praca układu immunologicznego, a nawet zmniejsza się ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.

Będąc w lesie jesteśmy poddawani ekspozycji na słońce. Jest to niezwykle istotne, ponieważ to właśnie pod wpływem działania promieniowania UV, w naszej skórze z prekursoru, syntetyzowany jest kalcyferol, czyli… witamina D3! Jest to szczególnie istotna witamina dla naszego zdrowia. Spełnia ona ogromną rolę przede wszystkim wspierając nasz układ ruchu, ale również wzmacnia odporność oraz reguluje stan zapalny w przewlekłej niewydolności mięśnia sercowego.

Czym są kąpiele leśne?

Obcowanie z leśną naturą stało się bardzo modne w Kraju Kwitnącej Wiśni już w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Zaczęto tam propagować „kąpiele leśne”, jak tłumaczy się japońskie określenie spacerów po lesie – shinrin-yoku. Każdy z nas bardzo dobrze wie jak pachnie las. Ten wyjątkowy rześki zapach jest tworzony między innymi przez terpeny i fitoncydy. Przyjrzyjmy się tym drugim. Fitoncydy to roślinne związki chemiczne mające działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Drzewa, podobnie jak ludzie, chronią się przed szkodliwymi czynnikami. Spędzając czas w ich towarzystwie jednocześnie pobieramy korzystne dla nas związki chemiczne wytwarzane przez rośliny. To właśnie z tego powodu Japończycy zalecają powolne, głębokie oddychanie podczas leśnych wypraw.

Las a kondycja psychiczna

Na poprawę humoru nie trzeba chodzić z głową w chmurach, wystarczy z głową wśród drzew. Przechadzka po leśnych dróżkach istotnie obniża poziom stresu, lęku i apatii, poprawiając samopoczucie. Polega to na tym, że podczas takiego spaceru, spada poziom tzw. hormonów stresu w ludzkim organizmie. Hormonami tymi jest adrenalina, noradrenalina i kortyzol wydzielane przez nadnercza. Musimy jednak mieć na względzie, że nie samo przebywanie w lesie obniża poziom stresu. Spacerowi takiemu musi towarzyszyć „wyłączenie się”. Przede wszystkim nie należy w ten czas myśleć o pracy, kłopotach, a smartfon (najlepiej wyłączony) powinien spoczywać głęboko w kieszeni. Przychodząc do lasu warto również pamiętać o celu naszej „wizyty”- o chęci odpoczynku i psychicznego relaksu.

Obserwacja flory i fauny pozwala uwolnić się od myśli dnia codziennego związanych z pracą, obowiązkami czy studiowaniem. dobry wpływ na nasz ośrodkowy układ nerwowy, a poprzez to i na nasze samopoczucie ma barwa zielona, której oczywiście w lesie jest co nie miara. Barwa zielona pozwala uspokoić się oraz oderwać myśli od przygnębiających spraw. Dzięki temu nasza późniejsza praca czy nauka może stać się dużo sprawniejsza.

Dlaczego spacerując po lesie poprawiamy samopoczucie?

Spacer po leśnych ścieżkach daje równie pozytywne skutki w samopoczuciu i zdrowiu dzieci jak u ich rodziców. Co więcej, badania potwierdzają, że kontakt z przyrodą we wczesnym okresie życia, skutkuje poszanowaniem dla niej w dorosłości. Spacer wśród drzew z rodzicami to również niepowtarzalna okazja, do poznawania świata biologii (łac. bios- życie, logos- nauka, słowo).

Przynajmniej 2 godziny dziennie, to idealny czas jaki według naukowców, powinniśmy przeznaczyć na przebywanie w lesie. Mając jednak na uwadze realia życia codziennego zaleca się przybywanie w lesie przez przynajmniej 20 minut (Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 150 minut tygodniowo).

Nie ma wątpliwości- las nas leczy! Czas wykorzystać plusy, które niesie za sobą przebywanie w jego otoczeniu. 30 proc. powierzchni Polski stanowią lasy. Bez wątpienia każdy znajdzie miejsce do spacerowania dla siebie. Sp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj