Wady wzroku o rozmaitym charakterze mogą pojawiać się w różnym okresie życia i nie dotyczą jedynie osób w starszym wieku. Coraz częściej zdarza się, że konieczność noszenia okularów korekcyjnych występuje również w przypadku dzieci. Kluczowym wyzwaniem dla rodziców może się w takiej sytuacji okazać skłonienie pociechy do ich noszenia. Choć nie ma metod w pełni uniwersalnych, to niektóre sposoby perswazji będą skuteczniejsze od innych.

Co jest najważniejsze przy przekonywaniu dziecka do okularów?

Nastawienie dzieci do noszenia okularów jest zwykle uzależnione od kilku kwestii. Duże znaczenie ma to stosunek do „okularników” panujący w domu rodzinnym i to, czy rodzice lub krewni nie odnoszą się lekceważąco do osób, które korzystają ze szkieł korekcyjnych. Ważna okaże się też akceptacja zmiany przez grupę rówieśniczą. Często sojusznikiem w zachęcaniu dziecka do noszenia okularów może stać się jego najlepszy kolega czy koleżanka, którzy zaakceptują i skomplementują nowy look. Pomóc może nauczycielka w przedszkolu lub szkole, wspierająca dziecko oraz wpływająca na postawy innych dzieci. Szczególnie istotny jest też dobór oprawek, które powinny być nie tylko bezpieczne i odporne na uszkodzenia, ale również muszą podobać się dziecku. Warto więc decyzję podejmować wspólnie i pozwolić na wyrażenie swojej opinii oraz zaakceptować jej rezultat. W tym celu dobrze będzie zdecydować się na salon dysponujący dużym wyborem okularów dla dzieci. W Łomiankach warto w tym celu odwiedzić firmę Katalina oferującą również kompleksowe badanie wzroku.

Co może pomóc w oswajaniu dziecka z noszeniem okularów?

Dziecko potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do noszenia szkieł korekcyjnych, warto więc zadbać o to, by stopniowo wydłużało czas, w którym będzie z nich korzystało. Dobrym pomysłem będzie oswajanie go z oprawkami już od momentu, gdy okulary okażą się konieczne. Pomocne mogą okazać się lubiane przez dzieci postacie noszące okulary od popularnych Minionków po Harry’ego Pottera. Przy nieco starszych dzieciach warto też przywołać znanych sportowców lub aktorów. Ciekawą strategią może być rozpoczęcie noszenia okularów razem z dzieckiem. Jeśli nie mamy wady wzroku, warto w tym celu sprawić sobie okulary słoneczne lub „zerówki” z powłoką antyrefleksyjną. Salon optyczny Katalina z Łomianek zapewnia swoim klientom szeroki wybór opraw i najwyższej jakości szkieł dla dzieci i dorosłych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here