Arktyczna wyspa Spitsbergen to odległa i tajemnicza kraina, która jest domem dla jednych z najbardziej unikalnych oraz różnorodnych dzikich zwierząt na Ziemi. Położony w regionie Svalbard w Norwegii, ten niezwykle surowy i pokryty w większości lodem obszar, choć tak nieprzyjazny dla ludzi, każdego roku przyciąga wielu odwiedzających, którzy pragną odkryć wszystko to, co ma on do zaoferowania. Sprawdźmy więc, jakie tajemnice kryje Spitsbergen!

Wyjątkowe położenie i geografia wyspy

Spitsbergen to wyspa znajdująca się w archipelagu Svalbard w najbardziej wysuniętej na północ części Norwegii. Jego powierzchnia wynosi ok. 39 tysięcy kilometrów kwadratowych, którą w większości pokrywają lodowce. Teren tego regionu jest w dużej mierze górzysty, dlatego jest to świetne miejsce dla zwolenników pieszych wędrówek.

Klimat panujący na Spitsbergen jest zimny i arktyczny z temperaturami wahającymi się od -20°C zimą do 8°C latem. Wyspę tę wraz z pozostałą częścią archipelagu otacza Ocean Arktyczny, od zachodu Morze Norweskie, od wschodu Morze Grenlandzkie, a od południa Morze Barentsa. Jest to fantastyczne miejsce na morską wyprawę. Rejsy na Spitsbergen organizowane są przez wiele najlepszych linii oceanicznych.

Unikalna dzika przyroda

Spitsbergen jest domem dla wielu dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi polarnych, reniferów, morsów, wielorybów, fok, lisów i rozmaitych ptaków, takich jak maskonury czy nurzyki. W wodach otaczających tę wyspę żyje również mnóstwo gatunków ryb, w tym dorsz, plamiak, śledź i łosoś. Region ten, wbrew pozorom, może pochwalić się również bogactwem roślin.

Unikalne środowisko Spitsbergenu sprawia, że jest on idealnym siedliskiem dla wielu gatunków, które nie występują nigdzie indziej na Ziemi. Obejmuje to m.in. renifery svalbardzkie, które są endemiczne dla tego regionu, jak również kilka gatunków fok, takich jak foki obrączkowane i harpie, które rozmnażają się tam w miesiącach letnich.

Bogate dziedzictwo kulturowe

Spitsbergen ma długą historię sięgającą tysięcy lat wstecz, kiedy to po raz pierwszy został zamieszkany przez rdzennych Lapończyków trudniących się połowami i polowaniami. Dziś wyspa ta pozostaje ważnym centrum kulturalnym Norwegii, do której renomowane firmy, takie jak Morskie, organizują fantastyczne rejsy luksusowymi statkami. Na jej terenie znajdziesz niewielkie miasteczka, a mieszkający w nich ludzi nadal mówią własnymi dialektami i praktykują tradycyjne zwyczaje, takie jak łowienie ryb czy polowanie na zwierzęta. Surowy krajobraz Spitsbergen przyciąga turystów z całego świata, którzy przybywają tam, aby doświadczyć jego wyjątkowego piękna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here