Czyszczenie kanalizacji zwykle ma na celu przywrócenie sprawności systemowi odprowadzania ścieków. Niekiedy przeprowadza się je również w ramach profilaktyki –dzięki temu można uniknąć poważnych awarii w przyszłości i związanych z tym wysokich kosztów naprawy, a także łatwiej jest utrzymać instalację w dobrej kondycji. Jakie są główne techniki czyszczenia kanalizacji?
Na czym polega ciśnieniowe czyszczenie kanalizacji?
Metody czyszczenia kanalizacji można podzielić na dwie kategorie – mechaniczne i ciśnieniowe. Do ciśnieniowego udrażniania rur używa się specjalistycznego sprzętu WUKO. Są to pojazdy asenizacyjne wyposażone w m.in. pompy tłoczne i węże z głowicami (dostępnych jest wiele rodzajów głowic, odpowiednich do różnej średnicy rur).
Podczas czyszczenia kanalizacji tą techniką do rur zostaje wtłoczony strumień wody pod wysokim ciśnieniem – ok. 200 bar. W ten sposób zlikwidowane zostają wszelkie zanieczyszczenia, nawet tak trudne w usunięciu, jak kamienie czy korzenie drzew. Co ważne, podczas tego procesu nieczystości jednocześnie są odprowadzane do zbiornika w pojeździe WUKO. Hydrodynamiczne czyszczenie kanalizacji cechuje się wysoką skutecznością, jest przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla kanalizacji.
Mechaniczne czyszczenie kanalizacji
Oprócz nowoczesnej techniki ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji, którą stosują takie firmy, jak Krzysztof Kubaś Pogotowie Kanalizacyjne w Nowym Tomyślu, możliwe jest też sięgnięcie po metody mechaniczne. Sprawdzają się przede wszystkim, gdy zator zlokalizowany jest niedaleko od odpływu. Najczęściej wykorzystuje się je wewnątrz budynków, zwłaszcza w przypadku rur o niedużych średnicach.
Mechaniczne czyszczenie kanalizacji polega na wprowadzeniu do rury sprężyny hydraulicznej. Może być wyposażona w zaostrzone lub wygięte końcówki, głowice z hakami, ostrzami czy chwytakami, dostępne są też sprężyny różnej długości. Wybór spirali uzależniony jest od przyczyny niedrożności instalacji i umiejscowienia zatoru. Sprężyna wprawia się w ruch obrotowy, co powoduje rozbicie zanieczyszczeń na mniejsze elementy.
Zarówno ciśnieniowe, jak i mechaniczne czyszczenie kanalizacji przeprowadzone przez profesjonalistów dają bardzo dobre efekty – ważne tylko, by metoda została wybrana z uwzględnieniem rodzaju niedrożności w rurach.