Wybierasz się w góry? Może przydać Ci się kompas

Decydując się na podróże górskie, warto zaopatrzyć się we wszelki niezbędny asortyment, który pozwoli na bezpieczne i możliwie szybkie przeprawy przez trudne szlaki. Wędrówka po górzystych terenach jest niezwykle wymagająca dla człowieka – nie tylko angażuje cały organizm do pracy, ale także wiąże się z ryzykiem zgubienia trasy. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym zboczeniem z drogi, a także ułatwić sobie jej ponowne odnalezienie, warto zaopatrzyć się w proste urządzenie, jakim jest kompas. Pozwoli on na szybkie określenie swojej pozycji i powrót na właściwą ścieżkę. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z kompasu wymaga podstawowej wiedzy geograficznej i zaznajomieniem się z zasadami jego działania.

Kompas – co to takiego?

Jest to stosunkowo proste urządzenie, które służy przede wszystkim do nawigacji w terenie, czyli określania swojego położenia względem celu drogi. Zbudowany jest on z igły magnetycznej, dzięki czemu możliwe jest określenie wszystkich kierunków świata. Jednym końcem wskazuje północ, natomiast drugim południe. Ciekawostką jest fakt, że pierwsze kompasy funkcjonowały już 1000 lat temu.

Igła kompasu wytworzona jest z materiałów posiadających właściwości magnetyczne. Ustawia się ona względem linii pola magnetycznego ziemi. Północny biegun igły wewnątrz kompasu jest skierowany do północy geograficznej i na tej podstawie określany jest każdy kierunek. Należy jednak pamiętać, że bardzo łatwo doprowadzić do przekłamania informacji jakie podaje kompas. Wystarczy go umieścić w pobliżu metalowych przedmiotów, ponieważ żelazo wpływa negatywnie na funkcjonowanie magnesu i może zmienić jego bieguny. Zakłócenia mogą powodować także blisko umiejscowione urządzenia elektroniczne.

Kompas na wycieczki górskie – czy warto go kupić?

Decydując się na wędrówkę po górach, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w profesjonalny kompas, który pozwoli na szybkie odnalezienie drogi w przypadku zboczenia ze szlaku. Istotne jest jednak to, aby kupować urządzenia sprawdzone i polecane przez użytkowników. Pomimo tego, że kompasy charakteryzują się stosunkowo prostą budową, to należy jednak wykonywać je z należytą starannością, aby działały poprawnie przez długi czas.

W jakich sytuacjach przyda się kompas?

Kompas może przydać się do nawigowania w terenie w wielu sytuacjach. Szczególnie przydatny będzie podczas wycieczek górskich, spacerów po lasach lub wędrówek po całkowicie nieznanych terenach bez dostępu do internetu i sieci komórkowej. Dzięki tak prostemu akcesorium można z łatwością określić kierunek, w jakim powinno się poruszać, aby dotrzeć do cywilizacji np. ze środku lasu. Powinniśmy więc zaopatrzyć się w profesjonalny kompas renomowanej marki, aby uniknąć stresowych sytuacji podczas spacerów po górskich szlakach. Kompas może przydać się także w sytuacji kryzysowej w celu podania swojego położenia służbom ratunkowym. Jak widać na powyższych przykładach – kompas może posłużyć nam nawet w czasie codziennych spacerów w głąb lasu, ale ma także zastosowanie w wielu innych sytuacjach. Można więc rzec, że jest to uniwersalne urządzenie, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego miłośnika przechadzek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here