Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wybrać okna, które pomogą ci obniżyć rachunki za energię? Ostatnio coraz więcej osób zwraca uwagę na energooszczędność, a jednym ze sposobów na jej zwiększenie jest zamontowanie odpowiednich okien. W tym artykule dowiesz się, po czym poznać okna energooszczędne i jak wybrać te najlepsze dla swojego domu.

Parametry techniczne

Aby określić, czy dane okna są energooszczędne, należy sprawdzić ich parametry techniczne. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U, który informuje o tym, jak dużo ciepła może przeniknąć przez okno. Jak wyjaśnia producent okien Tur-Plast, im niższa wartość tego współczynnika, tym lepiej izolowane są okna. Dobre okna energooszczędne powinny mieć współczynnik U poniżej 0,8 W/m²K. Kolejnym ważnym parametrem jest przepuszczalność powietrza, mierzona współczynnikiem L, który oznacza ilość powietrza przenikającego przez okno na metr długości szczeliny w ciągu godziny. Okna energooszczędne mają wartość L bliską zeru lub równą zeru.

Rodzaje szyb

Wysoka energooszczędność okien zależy również od rodzaju szyb, które są w nich użyte. Często stosowanym rozwiązaniem są szyby dwuwarstwowe lub trzywarstwowe, które lepiej izolują ciepło niż tradycyjne jednowarstwowe. Szyby dwuwarstwowe składają się z dwóch płyt szkła oddzielonych warstwą powietrza lub inertnego gazu, np. argonu, który zwiększa izolacyjność termiczną. Szyby trzywarstwowe mają jeszcze lepsze parametry, ponieważ oddzielającą je warstwę stanowi dodatkowa płytka szkła. Warto zwrócić również uwagę na powłokę niskoemisyjną, która znajduje się na powierzchni szyby i ogranicza utratę ciepła poprzez promieniowanie.

Materiał ram

Wybór odpowiedniego materiału ram okiennych również może wpłynąć na energooszczędność. Na rynku dostępne są ramy wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, PCV czy aluminium. Drewniane ramy charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, jednak wymagają częstszej konserwacji i mogą być droższe niż inne dostępne opcje. Okna PVC są lżejsze, łatwe w utrzymaniu i tańsze niż drewniane, ale niekoniecznie równie trwałe. Ramy aluminiowe cechują się dużą wytrzymałością i trwałością, ale mają niższą izolacyjność termiczną niż drewno czy PCV. Warto zwrócić uwagę na ramy z profili wielokomorowych, które znacznie poprawiają izolacyjność okien.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here