Budownictwo przemysłowe w Polsce. Co i jak się buduje?

Obiekty przemysłowe rosną jak grzyby po deszczu. Nawet wyjątkowo trudne czasy, spowodowane problemami zdrowotnymi i politycznymi, wyraźnie nie zahamowały tej tendencji. W porównaniu do gospodarek zachodnich w Polsce wciąż jest bowiem niewiele obiektów przemysłowych przeznaczonych do produkcji. Jednak budownictwo przemysłowe nie ogranicza się wyłącznie do nich. Jakie są obecne trendy?

Budownictwo przemysłowe – hale produkcyjne i magazyny

Z roku na rok powstaje coraz więcej obiektów przemysłowych. Najwięcej z nich to hale magazynowe wykorzystywane nie tylko przez firmy spedycyjne, logistyczne i kurierskie, ale także producentów. Budownictwo przemysłowe ewoluuje, dlatego coraz częściej mamy do czynienia z łączeniem wielu stref w obrębie jednego obiektu. Hala przemysłowa może być zintegrowana z pomieszczeniami socjalnymi, a także biurowymi, przeznaczonymi do bieżącej obsługi klienta. Projekt hali produkcyjnej może zakładać integrację z częścią magazynową oraz dokami logistycznymi, umożliwiającymi szybkie rozładowywanie i wysyłanie towaru. Ciekawe i maksymalnie funkcjonalne projekty znaleźć można na stronie generalnego wykonawcy obiektów stalowych, Commercecon – https://commercecon.pl.

Hale przemysłowe w technologii stalowej

Najpopularniejszą dziś techniką budowlaną są konstrukcje stalowe. To główna alternatywa względem techniki murowanej, która została już niemalże wyparta przez nowsze rozwiązanie. Zawdzięczamy to dużym zdolnościom do optymalizacji kosztów i elastycznością projektu. Projekt hali wykonanej w technice stalowej jest mniej rygorystyczny. Łatwiej spełnia się wymogi formalne, a obiekt może być w dowolnym momencie całkowicie zdemontowany i przeniesiony w inne miejsce. Hala przemysłowe wykonana w ten sposób ma ogromny potencjał rozbudowy – wystarczy dobudować kolejne moduły stalowe bez jakichkolwiek prac wyburzeniowych. Dotychczasowe ściany zewnętrzne stają się wówczas ścianami wewnętrznymi. Od strony finansowej koszty surowcowe, jak i koszty pracy, mogą być nawet kilkukrotnie niższe względem projektu zakładającego konstrukcję murowaną. Stwarza to dogodne warunki zarówno dla większych, jak i mniejszych przedsiębiorstw produkcyjnych, wytwórczych i magazynowych.

Nie tylko przemysł. Hale sportowe i widowiskowe

Jednak budownictwo przemysłowe w ostatnich latach ma coraz większy udział także w sektorze pozaprodukcyjnym. Technika stalowa została zaadaptowana do tworzenia konstrukcji spełniających zupełnie inne cele. Hala sportowo-widowiskowa, hala targowa, projekt budynku handlowego – to tylko tylko niektóre zastosowania, które przez inwestorów wybierane są coraz częściej. Oprócz wcześniej przytoczonych zalet tego rozwiązania uwagę zwraca także bezwspornikowa konstrukcja. Przekłada się to na zapewnienie dużej przestrzeni użytkowej wewnątrz obiektu, co jest bardzo pożądane w przypadku budynków targowych, wystawowych i sportowych.

Hala widowiskowo-sportowa może zostać zaadaptowana na potrzeby każdej dyscypliny sportowej bez jakichkolwiek ograniczeń. Możliwość szybkiej modyfikacji układu przestrzeni sprawia, że każda stalowa hala widowiskowa będzie mogła być rozwijana wraz z rosnącym zapotrzebowaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj