Koty to mięsożercy, w związku z czym ich codzienna dieta powinna bazować na produktach pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim na mięsie i podrobach, rybach, ewentualnie wyrobach mlecznych. Osobom, które nie mają czasu na samodzielne przygotowywanie pełnowartościowych posiłków dla domowego zwierzęcia, polecane są tzw. pełnoporcjowe karmy dla kotów. To kategoria karm podstawowych, w których składzie znajdują się wszystkie niezbędna dla zwierzęcia składniki odżywcze, witaminy i minerały.
Podstawa diety kota domowego
Zdrowia dieta powinna być przede wszystkim zrównoważona, a zatem powinna dostarczać zwierzęciu wszystkich niezbędnych do życia składników odżywczych, oczywiście w odpowiednich proporcjach. W przypadku profesjonalnie skomponowanych, pełnoporcjowych karm dla kotów, jest to około 50-60 procent białka, 30-50 procent tłuszczu i 5-10 procent węglowodanów. Pełnoporcjowe karmy dla kotów wzbogacane są również o potrzebne zwierzętom makro- i mikroelementy. W przypadku diet domowych najlepszym źródłem łatwo przyswajalnych przez koty witamin i minerałów są zwierzęce podroby, takie jak wątróbka, serca czy nerki oraz nabiał typu twaróg i jaja. Wbrew powszechnym stereotypom, ze względu na ryzyko nietolerancji laktozy, kotom nie powinno podawać się mleka krowiego. W domowych dietach dla kotów można stosować również warzywne i owocowe dodatki, ale w niewielkich ilościach.
Suche karmy dla kotów, czy mokre?
W sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe rodzaje pełnoporcjowych karm dla kotów. Są to karmy suche, w których procentowa zawartość wilgoci jest mniejsza niż 20 procent i mokre, których wilgotność może dochodzić do wartości 80, a nawet 90 procent. W odróżnieniu od psów kotom częściej podaje się karmy mokre. Koty niechętnie piją wodę i jeśli ich codzienna dieta będzie bazowała na bardzo suchym pożywieniu, szybko pojawiają się u nich problemy z nerkami. Najlepszym rozwiązaniem jest wymienne stosowanie suchej karmy dla kotów z karmą mokrą. Ma to również tę zaletę, że kot przyzwyczaja się do kilku rodzajów pokarmu i gdy jedna z podawanych mu karm zniknie z rynku, zwierzę nie będzie chodziło głodne.
Trzeba pamiętać, że koty są mięsożercami i ich dieta zawsze powinna bazować na mięsie. Gotowa kocia karma jest zwykle uzupełniana dodatkowymi składnikami, które dostarczają zwierzęciu niezbędnych dla jego prawidłowego funkcjonowania witamin, minerałów i pierwiastków śladowych. Stosując domową dietę, trzeba również o tym pamiętać, od czasu do czasu serwując kotu zwierzęce podroby, gotowane jaja, ryby lub oleje rybne.