Funkcjonalne oświetlenie ogrodu. Jakie warunki powinno spełniać?

Urządzasz ogród. Zrobiłeś donice z płyt betonowych, posadziłeś w nich rośliny, zbudowałeś altanę z drewna i zamontowałeś wiszące siedzisko. Zaprojektowałeś także oczko wodne, nad którym wznosi się stylowa rzeźba. Czas, aby Twój projekt w pełni rozbłysnął – i w przenośni, i dosłownie. Dowiedz się, w jaki sposób funkcjonalnie oświetlić ogród i o czym w tej kwestii należy pamiętać.

Jakie oświetlenie wybrać? Przede wszystkim bezpieczne!

W dzisiejszych czasach oświetlenie w ogrodzie stanowi standardowy element jego wyposażenia. Można powiedzieć, że bez niego ogród nie żyje nocą. Wśród produktów przeznaczonych do oświetlenia ogrodu dużą popularnością cieszą się lampy stojące, lampy ścienne schodowe, a także te przeznaczone do zabudowy. Możesz zainstalować oświetlenie najazdowe, reflektory kierunkowe, lampy wodoszczelne, a także taśmy LED. Jednak bez względu na to, w jakie urządzenia oświetlające chcesz wyposażyć ogród, zawsze pamiętaj o jednym: każde źródło światła musi być przede wszystkim bezpieczne.

Europejskie prawo za całkowicie bezpieczne uznaje napięcie 12 V. Ma ono niejedną zaletę. Po pierwsze, nie stanowi zagrożenia dla dorosłych, dzieci ani zwierząt. Po drugie, w pełni oświetli ogród. Po trzecie, to duża oszczędność energii – wyjaśnia ekspert z firmy New Garden Style, która zajmuje się kompleksowym projektowaniem ogrodów.

Akcesoria oświetleniowe, czyli co warto mieć 

Jak uzyskać 12 V w ogrodzie? Należy dobrać transformatory, które obniżą napięcie sieci. Aby to zrobić, trzeba znać moc potrzebną do zasilania oświetlenia. Poza transformatorami warto zaopatrzyć się na przykład w wyłącznik zmierzchowy – dzięki niemu lampy zapalą się automatycznie, gdy zapadnie zmrok. Wyobraź sobie: Ty wówczas siadasz na tarasie, bierzesz do ręki pilot radiowy i ustawiasz swoją ulubioną barwę światła, która pozwala odpocząć Twoim oczom po ciężkim dniu pracy. A może zamontujesz także czujnik ruchu? Na pozór może się on wydać tylko gadżetem, niemniej zapewne docenisz funkcjonalne oświetlenie ogrodowe, gdy wrócisz późną nocą do domu i nie będziesz musiał przemierzać drogi przez ogród po omacku.

Pójdźmy jeszcze dalej: bez żadnego problemu docierasz do drzwi, następnie zmierzasz w kierunku sypialni, kładziesz się na łóżku i w końcu gasisz lampkę. Coś jednak poszło nie tak, jak powinno – nadal jest widno. Przypominasz sobie, że zapomniałeś wyłączyć światła w jednej z części ogrodu. Czy czeka Cię teraz nocna wyprawa na zewnątrz? Nic bardziej mylnego! Przecież możesz sterować oświetleniem za pomocą aplikacji mobilnej z dowolnego miejsca. Wystarczy sięgnąć po telefon, który leży na stoliku tuż obok łóżka. W końcu nowe technologie są po to, by ułatwiać życie, prawda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj