Dlaczego warto spędzać czas w górach

Góry to niezwykle urokliwe i pełne magii miejsca. Wędrowców uczą pokory oraz wzmacniają ich odporność oraz wytrwałość w dążeniu do celu. Spędzanie czasu w górach ma jednak dużo więcej zalet, o których dziś opowiemy nieco więcej. Podpowiadamy, jakie korzyści czerpiemy z obcowania z górami.

 

Uwolnienie od stresu

 

Góry mają to do siebie, że doskonale oczyszczają nasz umysł z negatywnych emocji, stresu i zmartwień. Czyste, górskie powietrze, bliskość natury i niesamowity krajobraz stworzony przez naturę, do tego śpiew ptaków i kojący szum drzew. Czy można wyobrazić sobie lepszy sposób na uwolnienie od stresu?

 

Jeśli nie jesteśmy typem sportowca i zwyczajnie nie lubimy lub też ze względów zdrowotnych nie możemy korzystać z pieszych wycieczek po szlakach, wystarczy nawet samo spędzenie czasu w górskim klimacie. Możemy na przykład wybrać urokliwy hotel w górach z pięknym widokiem na szczyty i czerpać radość z wpatrywania się w ten niezwykle uspokajający krajobraz. Z kolei osoby aktywne mogą z powodzeniem wybrać się w góry, by przemierzać szlaki. Taka wędrówka to świetny sposób na wyładowanie i wyrzucenie z siebie złych emocji, czemu sprzyja rosnący wraz z kolejnymi etapami marszu wysiłek. 

 

Dotlenienie organizmu

 

Zdecydowaną korzyścią zdrowotną wynikającą z aktywności w górach jest świetne dotlenienie organizmu. Nawet podczas mniej intensywnych spacerów górskimi szlakami krew krąży szybciej, a do płuc dociera więcej tlenu. Górskie wycieczki sprzyjają naszemu układowi oddechowemu oraz krążeniowemu, wzmacniając przy tym serce. Uważa się, że regularne spacery w terenie górskim obniżają ryzyko zawału oraz nadciśnienia tętniczego.

 

Doskonały trening cardio

 

Górski trekking to także świetny sposób na dbanie o swoją sylwetkę. Marsz w górach to bowiem jedna z najciekawszych form treningu cardio, który nie tylko pozwoli spalić kalorie, ale również dostarczy atrakcyjnych doznań wzrokowych dzięki pięknym okolicznościom przyrody wokół nas. Takie treningi cardio polegające na marszu o średniej lub wysokiej intensywności, w zależności od celu, jaki chcemy uzyskać, może wykonywać praktycznie każdy, kto nie ma przeciwwskazań medycznych. Wystarczy tylko odpowiednio skompletować do tego zadania swój strój i obuwie oraz koniecznie poprzedzić marsz rozgrzewką, która przygotuje mięśnie na wysiłek. 

 

Wzmacnianie mięśni

 

Jeśli zależy nam na budowaniu siły i wytrzymałości mięśni nóg, to trening w górach jest doskonałym na to sposobem. Trasa obejmującą bardziej strome podejścia będzie mocno angażowała mięśnie dwugłowe podczas wchodzenia w górę, natomiast w drodze powrotnej dużą pracę wykonują mięśnie dwugłowe nóg oraz mięśnie łydek. Im bardziej strome wzniesienie, tym mocniej pracują nasze mięśnie, przy czym warto podkreślić, że w ruch zaangażowane są nie tylko mięśnie nóg, ale również brzucha, pleców, a czasem nawet ramion, zwłaszcza, jeśli wspinamy się z kijkami. 

 

Odskocznia od codzienności

 

Ważnym argumentem przemawiającym za tym, aby korzystać z uroków gór, jest możliwość przebywania w otoczeniu pięknej przyrody, która doskonale sprzyja oderwaniu się od codzienności i przełamaniu rutyny. Docenią to szczególnie osoby zapracowane, którym na co dzień brakuje czasu dla siebie. W górach po prostu nie sposób myśleć o pracy, domowych obowiązkach czy problemach!

 

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać do korzystania z uroków gór każdego, kto do tej pory mógł mieć jeszcze jakiekolwiek ku temu wątpliwości.

undefined

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here