Implanty jedno- i dwufazowe. Porównanie

Wszczepienie implantu to najlepszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu. Tytanowy wszczep śródkostny zastępuje naturalny korzeń zęba i daje stabilną podporę dla korony protetycznej, dzięki czemu zapewnia naturalną siłę żucia. Zabieg wszczepienia implantu jest mało skomplikowany, ale jego dokładny przebieg zależy od rodzaju wybranego uzupełnienia.

Dwufazowe implanty zębów

Odbudowa zęba za pomocą tego typu implantu wymaga wykonania dwóch zabiegów chirurgicznych. Podczas pierwszego lekarz umieszcza implant w kości i zaszywa dziąsło. Dopiero po zrośnięciu się z kością implant można odsłonić i zamocować do niego koronę. Pełne leczenie zamyka się w czasie 3-6 miesięcy, jednak w niektórych przypadkach może się wydłużyć. Między pierwszym a ostatnim zabiegiem pacjent musi odbyć szereg wizyt kontrolnych, w trakcie których lekarz implantolog ocenia postępy w gojeniu i przygotowuje dziąsło do założenia korony. Leczenie z wykorzystaniem implantów dwufazowych to proces czasochłonny, jednak wciąż jest to metoda preferowana przez lekarzy i pacjentów.

Jednofazowe implanty zębów

Implanty jednofazowe nie bez powodu bywają określane mianem natychmiastowych. Koronę protetyczną zakłada się na implant od razu po jego wszczepieniu. Szybkie efekty i ograniczenie ingerencji chirurgicznej to ważne zalety, jednak nie możemy ignorować wad tego rozwiązania. Leczenie z wykorzystaniem implantów jednofazowych jest trudniejsze, a u niektórych pacjentów po prostu niemożliwe. Uzupełnień tego typu unika się w przypadku zębów trzonowych – opowiada implantolog z kliniki stomatologicznej BoaDent Prestige w Katowicach.

Wybór implantu jednofazowego zamiast klasycznego gwarantuje szybsze, ale niekoniecznie lepsze efekty leczenia. Długi czas gojenia wszczepu w przypadku implantów dwufazowych zapewnia lepszą osteointegrację, daje większe możliwości formowania tkanek miękkich pod koronę i pozwala na odbudowę braków nawet w skomplikowanych przypadkach. Implanty jednofazowe są droższe, głównie ze względu na bardziej skomplikowany zabieg. Ewentualne błędy na etapie leczenia i późniejsze uszkodzenia implantu natychmiastowego mogą wymagać całkowitej wymiany wszczepu, podczas gdy implanty dwufazowe można naprawiać.

Jak widać decyzja o rodzaju implantu nie należy do łatwych. Podczas wyboru należy kierować się wieloma czynnikami, z których najważniejszy jest stan pacjenta i jego oczekiwania. Nie bez znaczenia są również jego możliwości finansowe. Kluczem do znalezienia optymalnego rozwiązania jak zwykle okazuje się współpraca z doświadczonym specjalistą.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj