kuchnie

Kuchnia to serce domu – na pewno niejedna osoba podzieli to zdanie. To tutaj przyrządzamy posiłki dla rodziny, pijemy poranną kawę czy czytamy gazetę. Aby takim pomieszczeniem jednak była trzeba ją dobrze przemyśleć. Aranżacja kuchni to nie tylko wybór frontów zabudowy kuchennej czy blatu. Przede wszystkim liczy się ergonomia. Mimo to estetyka też jest ważna, to ona odpowiada za to, że nie tylko komfortowo spędzamy tam czas, ale również przyjemnie.

Dlaczego meble na wymiar?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że meble kuchenne można kupić gotowe jako całościowy zestaw, złożyć z części składowych jakiejś sieciówki meblowej lub zamówić kuchnie na wymiar. Pierwsza opcja sprawdzi się najlepiej w przypadku kawalerek na wynajem. Przestrzeni roboczej jest bowiem bardzo mało, a jakość nie zachwyca. Jedyne co tutaj jest na plus to cena takich mebli kuchennych i szybkość dostawy oraz montażu. Jeśli się myśli o kuchni prywatnej słuszniejszym rozwiązaniem jest już druga opcja. Możemy tutaj bardziej operować doborem szafek i kolorów czy rodzajów frontów. Ta opcja nadal jednak nie jest bez wad. Musimy wybierać z określonych wymiarów szafek, często więc pozostaje niezagospodarowana przestrzeń w kuchni parudziesięciu centymetrów. Co na przykład w małej kuchni robi sporą różnicę. Ponadto wybór szafek jest ograniczony, dlatego zazwyczaj kończy się na dobieraniu wyposażenia pod szafki, zamiast szafek pod AGD. To rodzi następne komplikacje. Jakość takiej zabudowy kuchennej również pozostawia dużo do życzenia. Jedyne co może działać na plus to cena. Choć i tu warto się zastanowić, gdyż producentów mebli kuchennych na wymiar jest dużo, zatem może się okazać, że dopłacając naprawdę niewiele otrzymamy idealną kuchnię.

Dlaczego więc warto wybrać kuchnię na wymiar?

kuchnieMaksymalne wykorzystanie przestrzeni w kuchni. Meble kuchenne są idealnie dostosowane do jej wielkości. Nie musimy mieć idealnie kwadratowej kuchni, a jej wymiary nie muszą być powiedzmy wielokrotnością dziesiątki. Producent kuchni na wymiar dopasuje nam ją co do milimetra.

Kontrola nad wielkością i sposobem ustawieni wszystkich elementów. Możliwość dobrania wielkości wszystkich zastosowanych szafek, szuflad czy półek. Istnieje wtedy możliwość wybrania ilości szafek, półek czy szuflad. Jeśli zostanie jakaś przestrzeń możemy dodać szafkę typu cargo lub dołożyć tam półki.

Zabudowa sprzętów AGD

Wybierając meble na wymiar można bez problemu zabudować cały sprzęt AGD. Nie tylko jak zwykle lodówkę, pralkę czy zmywarkę. Można wstawić specjalną szafkę z harmonijkowymi drzwiami, w której schowamy ekspres i cały kawowy zestaw. Takich możliwości jest zdecydowanie więcej. Wygląd tych sprzętów często zaburza spójność estetyczną kuchni. Umieszczając je wszystkie w zabudowie kuchennej zyskujemy lekkość, czystość linii i doskonały minimalizm pomieszczenia. Poza tym, czym więcej schowanego sprzętu, tym mniej walki z kurzem, który na nich się zbiera.

Wysoka jakość i bezawaryjność

Kuchnie na wymiar cieszą się dobrą sławą. Nie bez powodu. Gdy producent wykonuje nam zabudowę kuchenną na wymiar bierze pod uwagę nie tylko wielkość powierzchni, ale przede wszystkim zastosowanie i funkcjonalność konkretnych szafek czy szuflad. Decyduje się wtedy na przykład o największym dopuszczalnym obciążeniu danej szuflady, od tego później zależą zastosowane prowadnice, a w efekcie ich trwałość i właśnie bezawaryjność.

Zabudowa kuchenna na wymiar to estetyka na miarę naszych wymagań. Bez znaczenia jest to, czy podoba nam się styl industrialny, loftowy, skandynawski, rustykalny czy może jakiś oryginalny i niepowtarzalny, dopasowany do naszego gustu. Meble kuchenne na wymiar daje nam możliwości doboru wszystkiego. Dobór frontów i korpusów jest standardowy. Na dodatek jednak możemy wybrać szerszy blat, co daje nam głębszą powierzchnię użytkową. Możemy takie meble kuchenne dobrać idealnie pod kolor mieszkania, drzwi, podłogi, czego tylko się zapragnie. Można uzyskać spójność całego domu czy mieszkania.

Dobór materiałów

Pod uwagę brana jest nie tylko kolorystyka, ale i materiał. Można wybrać meble kuchenne z drewna, lub z tańszej płyty MDF. Decyduje się o wykończeniu: w połysku czy w macie. Dobiera się materiał blatu kuchennego. Drewno, płyta, a może granit czy marmur. W kuchniach w stylu rystykalnym na wymiar blat wykonuje się często z małych płytek ceramicznych.
I na koniec -zabudowa kuchenna na wymiar to możliwość stworzenia autorskiej, niepowtarzalnej kuchni.

Cena kuchni na wymiar – od czego zależy?

Na cenę kuchni na wymiar wpływa wiele czynników, jak jakość materiałów, z których wykonane są korpusy, fronty czy blaty. Znaczenie ma także rodzaj pokrycia powierzchni. Aby kuchnia przetrwała lata, warto postawić na wytrzymałe materiały. Przede wszystkim nie warto oszczędzać na mechanizmach kuchennych, takich jak prowadnice czy zawiasy. Blat roboczy jest najbardziej eksploatowaną częścią zabudowy kuchennej, tu też warto postawić na jakość. Następnie liczą się korpusy – to one dźwigają cały ciężar mebli kuchennych. Na samym końcu są zaś fronty. Wiadomo, że nie warto decydować się na najtańsze. Nikt nie chce, aby po kilku latach okleina zaczęła odchodzić. To jest jednak ten element, który spokojnie można wybrać ze średniej półki cenowej, bez znacznego ubytku na jakości. To też jest coś co daje nam zabudowa kuchenna na wymiar zamówiona od producenta. Możemy manipulować kosztami. Do nas należy wybór za co chcemy zapłacić więcej, a za co mniej.

Korzystanie z usług projektantów wnętrz

Jeśli decyzja padła na meble kuchenne na wymiar, trzeba zacząć od projektu. Po pierwsze pojawia się dygresja czy zlecić czy zrobić samemu. Jeśli mamy zmysł wizualny i chęć poświęcenia czasu, by przyswoić podstawowe zasady ergonomii, to możemy się sami podjąć takiego planu. W internecie jest dużo bezpłatnych programów, które bez problemu przeprowadzą nas przez ten proces. Jednak te proste w większości mają dużo ograniczeń. zlecenie projektu na pewno jest łatwiejsze, a przede wszystkim mamy pewność o profesjonalności. Taki projekt jest dokładniejszy, idealnie odwzorowuję naszą kuchnię. Dobry architekt czy projektant weźmie pod uwagę nie tylko nasze wyobrażenie estetyczne, ale również ergonomię czy metodykę meblową. Często może doradzić rozwiązania, na które laik by nie wpadł.

Jeśli oddelegować projekt zabudowy kuchennej na wymiar to komu? Czym różni się architekt wnętrz, projektant, a dekorator. To co od razu rzuca się w oczy, to cenowa różnica takich usług. Jednak przede wszystkim rozróżnia je zawartość i zakres. Architekt wnętrz to osoba po studiach, wykona nie tylko projekt wizualny, lecz wykona również projekt wszystkich przyłączy. W zestawie znajdzie się projekt instalacji wodnej, elektrycznej czy gazowej. Projektant najpewniej nie zrobi nam rozplanowania instalacji, jednak ma on równie wielki zakres wiedzy jak chodzi o ergonomię przestrzeni. Dekorator odpowiada tylko za kwestię ułożenia mebli jako zmieszczenia ich oraz za ich aspekt wizualny. Najlepiej jest więc zdecydować się przy projekcie kuchni na wymiar na współpracę z architektem bądź projektantem.

Często producent zabudowy kuchennej na wymiar oferuje nam usługi swoich ludzi w zakresie projektu. Często wówczas cena takiej usługi jest już wliczona w całkowity koszt. Warto się dowiedzieć jaki charakter wykształcenia ma wówczas taka osoba. Nie ma co się jednak od razu zniechęcać nawet jeśli nie ma żadnych dyplomów. Najczęściej są to jednak osoby obyte z tym zagadnieniem przez choćby staż swojej pracy.

Zasady aranżacji kuchni

Projektując samemu zabudowę kuchenną na wymiar lub korzystając z wskazówek osób współpracujących z firmą wykonującą meble kuchenne na wymiar trzeba zwrócić uwagę na kilka priorytetowych kwestii.

Lokalizacja kuchni

Biorąc pod uwagę, że planowana jest zabudowa kuchenna na wymiar w domu, który dopiero będziemy stawiać, lub w mieszkaniu, które jest do gruntownej przeróbki włącznie z wszelkimi instalacjami -warto wybrać jej lokację. Biorąc pod uwagę strony świata kuchnię najlepiej ustawić od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej. Lokacja kuchni blisko wejścia do domu, skraca trasę jaką trzeba będzie pokonywać z zakupami. Okno zaś wychodzące na stronę wschodnią sprawi, że przy porannej kawie powita nas słońce.

Wielkość kuchni

Jeśli kuchnia na wymiar to mała czy duża? Wszystko zależy od tego jak będzie się z niej korzystać. Jeśli obok znajduje się przestronna jadalnia, to sama powierzchnia kuchni nie musi być ogromna. Co innego gdy w kuchni zamierzamy umieścić stół. Wtedy pojawia się pytanie -jak duży. Czyli jak wielka jest rodzina i ile osób takowa kuchnia musi pomieścić. Pytanie czy dom posiada spiżarnię, a jeśli to mieszkanie czy jest piwnica. Czy kuchnia ma być najważniejszym pomieszczeniem w domu, czy tylko miejscem do przygotowywania posiłków.

Kuchnia – strefy robocze

Wyróżnia się pięć stref: strefa zapasów (głównie lodówka), strefa przechowywania (szafki na naczynia), strefa mokra (zlew, zmywarka i kosz na odpady), strefa przygotowywania posiłków (przestrzeń robocza na blacie, ewentualnie wyspa) i strefa gotowania (kuchenka i piekarnik). Zasada ergonomii doradza zachowanie danej kolejności stref, względem ruchów wskazówek (dla osób praworęcznych): produkty spożywcze -naczynia, drobne AGD -mycie, sprzątanie -gotowanie pieczenie.

Jakie są popularne układy kuchenne?

Warto przyjrzeć się również popularnym układom kuchennym. Do najczęstszych należą: kuchnia jednorzędowa lub dwurzędowa, oraz te w kształcie liter: L, G lub U.

Podsumowanie

Warto więc decydując się na zabudowę meblową na wymiar zwrócić uwagę na wiele czynników. Jest to oczywiście więcej zachodu, ale są to przede wszystkim dużo większe możliwości. Wybór producentów kuchni jest obecnie bardzo szeroki, spokojnie więc można spotkać kogoś kto zrobi nam zabudowę kuchenną na wymiar w zadowalającej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here