Za co w baterii zlewowej odpowiada aerator?

Aerator to element, który – zamontowany na końcu wylewki baterii kuchennej – napowietrza płynącą z niej wodę. Dzięki temu strumień wody wydaje się być bardziej intensywny, a jej rzeczywiste zużycie jest mniejsze. Obniżenie wysokości opłat za wodę to podstawowa, ale nie jedyna funkcja, jaką pełni aerator. Dlaczego jeszcze warto go montować? Sprawdź!

Jaką rolę odgrywa aerator w baterii zlewowej?

Dostępne są aeratory do różnych typów i rodzajów baterii. Oprócz elementów do armatury zlewozmywakowej, można znaleźć aerator do baterii umywalkowych i wannowych – zarówno ściennych, jak i sztorcowych. Aerator najczęściej montowany jest w bateriach kuchennych i umywalkowych, bo najwięcej wody marnujemy, korzystając ze zlewów i umywalek. Obecnie większość dostępnych na rynku baterii zlewowych wyposażona jest już w aerator. Element ten można także dokupić oddzielnie. Producenci armatury oferują wiele różnych modeli.

Obecność aeratora sprawia, że wypływająca z kranu woda jest mocno napowietrzona. Dzieje się tak za sprawą jego konstrukcji oraz znajdującego się w nim sitka o drobnych oczkach. Aerator wytwarza podciśnienie, na skutek którego przepływająca przez niego woda miesza się z zasysanym przez drobne otworki powietrzem. W efekcie wypływający z kranu strumień wody sprawia wrażenie większego niż w rzeczywistości, co bezpośrednio wpływa na realne zmniejszenie zużycia wody, a tym samym na obniżenie rachunków. Co ważne – działanie aeratora nie zmniejsza komfortu użytkowników. Różnica, jaką można zauważyć, korzystając z baterii zlewozmywakowej z aeratorem, polega jedynie na tym, że nieco więcej czasu zajmuje napełnianie wodą naczyń, garnków czy pojemników.

Warto wiedzieć, że dostępne są także aeratory, które nie napowietrzają przepływającej przez nie wody. Ich działanie polega tylko na ograniczaniu przepływu wody poprzez zwiększanie jej ciśnienia w poszczególnych strumieniach wypływających z niewielkich otworów znajdujących się w tym elemencie.

Jakie inne funkcje pełni aerator w baterii kuchennej? Jego montaż ma również inne zalety. Oprócz zmniejszenia zużycia wody, ukierunkowuje strumień, zapobiegając tym samym rozchlapywaniu się wody we wszystkich kierunkach. Ponadto aerator może być ozdobą zlewozmywaka i kuchni.

Jaki aerator wybrać?

Przed zakupem aeratora zastanów się, na jakich jego funkcjach zależy Ci najbardziej. Ponadto zwróć uwagę na jakość produktu i pamiętaj, aby nie kierować się tylko ceną. Z pewnością godne polecenia są aeratory marki Kuchinox. Produkowane przez tę firmę modele można zastosować zarówno w bateriach ściennych, jak i sztorcowych.

Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie wody, wystarczający może być klasyczny aerator do baterii zlewozmywakowych. Jeśli cenisz sobie wygodę, wybierz aerator dwufunkcyjny z redukcją – krótki lub długi. W aeratorze dwufunkcyjnym krótkim z redukcją ruchoma końcówka pozwala kierować strumieniem wody wypływającym z wylewki. W aeratorze dwufunkcyjnym długim z redukcją elastyczny przewód dodatkowo ułatwia kierowanie strumieniem wody i zapobiega rozbryzgiwaniu się jej podczas prac kuchennych.

Osobom, którym jednocześnie zależy na praktycznych i estetycznych funkcjach aeratora, polecamy bardzo ciekawy model LED. W aeratorze tego typu znajdują się diody wyposażone w zintegrowany czujnik temperatury i działające dzięki sile wody. Wybór aeratora LED urozmaici aranżację strefy zmywania w kuchni i – co ważne – pozwoli zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych domowników. Aerator LED podświetla wypływającą wodę różnymi kolorami w zależności od jej temperatury. Jeśli płynąca z kranu woda osiąga temperaturę do 30°C – aerator podświetla ją kolorem niebieskim, jeśli temperatura waha się w granicach 30-39°C – zielonym, a przy temperaturze powyżej 39°C – czerwonym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj