Czy palenie szkodzi zębom?

O szkodliwości palenia papierosów na nasze zdrowie wie już praktycznie każdy. Palenie może powodować powstawanie przede wszystkich chorób płuc oraz chorób układu krążenia i serca. Może mieć też negatywny wpływ na nasz ogólny stan zdrowia, ale czy może mieć wpływ na stan zdrowia zębów i jamy ustnej? Oczywiście, że ta!. Palenie papierosów i tytoniu może powodować nie tylko powstawanie chorób zębów, ale także chorób przyzębia. W artykule dokładnie opisujemy, w jaki sposób papierosy wpływają na stan jamy ustnej oraz czy istnieją jakieś skuteczne sposoby na to, żeby ten wpływ chociaż trochę ograniczyć.

W jaki sposób palenie tytoniu wpływa na zęby?

Głównym efektem nałogowego palenia jest widoczna zmiana koloru zębów. Na zębach palacza pod wpływem działania dymu tytoniowego dochodzi do powstawania przebarwień. Zęby na początku robią się żółte, a później zaczyna się na nich odkładać ciemny lub czarny nalot nazębny. Ma to oczywiście bardzo negatywny wpływ na estetykę uśmiechu. Takich przebarwień niestety nie zawsze można się łatwo pozbyć poprzez wykonywanie zabiegów higienicznych. Nie zawsze też pomocna okazuje się profesjonalna higienizacja zębów, czyli wykonywane w gabinetach stomatologicznych zabiegi piaskowania zębów i/lub skalingu. Nie zawsze skuteczne będzie również wybielanie zębów. Nawet jeśli wykonanie wybielania zębów w gabinecie przyniesie oczekiwane rezultaty, osiągnięty efekt raczej nie będzie zbyt trwały, ponieważ zęby u palacza cały czas będą narażone na działanie dymu tytoniowego.

Jak dodaje nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Dentystycznej Viscardi w Tychach: Co ważne, u palaczy dochodzi do powstawania przebarwień wypełnień ubytków zębowych, czyli plomb. W takich przypadkach, żeby móc poprawić estetykę uśmiechu, może być konieczne zastąpienie starych wypełnień kompozytowych nowymi. Dym tytoniowy może także powodować zmniejszone wydzielanie śliny, co z kolei może przyspieszać rozwój choroby próchnicowej.

Palenie papierosów jako przyczyna powstawania chorób przyzębia

Palenie tytoniu czy papierosów może mieć także duży wpływ na powstawania chorób przyzębia. U palaczy np. dochodzi do znacznie szybszego odkładania się płytki i kamienia nazębnego. Dodatkowo znajdujący się w dymie tytoniowym tlenek węgla może powodować niedotlenienie komórek błony śluzowej jamy ustnej. Oba te efekty palenia mogą doprowadzić do powstania chorób przyzębia, czyli do paradontozy. U palaczy choroba ta może skutkować krwawieniem z dziąseł, wzrostem ruchomości zębów a w konsekwencji później ich przedwczesną utratą. Leczenie paradontozy, żeby mogło być w pełni skuteczne, powinno być rozpoczęte jak najszybciej po zaobserwowaniu u siebie jej pierwszych objawów.

O czym nie wolno zapominać, palenie papierosów zwiększa również ryzyko powstawania zmian nowotworowych w obrębie jamy ustnej. Na początku są one widoczne w postaci jedynie powstających na błonie śluzowej jamy ustnej przebarwień lub owrzodzeń. Z czasem jednak zmiany te mogą się zmienić.

Czy warto jest stosować pasty do zębów dla palaczy?

Pomocne w ograniczaniu powstających w jamie ustnej negatywnych efektów palenia mogą być dostępne w większości aptek i w niektórych sklepach specjalne pasty do zębów dla palaczy. Zapobiegają one przede wszystkim powstawaniu na zębach w wyniku palenia przebarwień. W ich składzie znajdują się bowiem substancje ścierne, które pomagają w usuwaniu powstających na powierzchni zębów osadów i przebarwień. Mają także specjalne substancje zapachowe, które przynajmniej częściowo eliminują nieprzyjemny zapach z ust.

Oczywiście najlepszym jednak sposobem na zlikwidowanie negatywnego wpływu palenia jest ograniczenie lub całkowite rzucenie nałogu. Będzie to miało pozytywny wpływ nie tylko na jamę ustną, ale także na nasz ogólny stan zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here