Leczenie zębów prywatnie. Ile to kosztuje?

Prywatne gabinety stomatologiczne nie mogą narzekać na brak zainteresowania ze strony pacjentów. Wiele osób wybiera płatne wizyty, ponieważ nie chcą lub nie mogą czekać na, często odległy, termin przyjęcia w ramach NFZ. Chcą mieć również pewność, że usługa medyczna, z której skorzystają, będzie przeprowadzona w najlepszych możliwych warunkach. Ile kosztuje leczenie zębów prywatnie i czy warto się na nie zdecydować?

Czy warto korzystać z usług stomatologa prywatnie?

Dlaczego tak wiele osób rezygnuje z korzystania z państwowej opieki stomatologicznej świadczonej w ramach NFZ? Powodów jest co najmniej kilka. Pierwszym z nich jest czas oczekiwania na wizytę. O ile z usług prywatnej przychodni stomatologicznej można korzystać na bieżąco – często wystarczy poczekać kilka dni na wolny termin, o tyle państwowa opieka medyczna nie działa już tak sprawnie. Zdarza się, że na przyjęcie do specjalisty można liczyć dopiero za kilka tygodni od momentu rejestracji. W przypadku uciążliwych dolegliwości bólowych decyzja jest prosta – skorzystanie z prywatnego gabinetu.

Jakość usług stomatologicznych – porównanie

Kolejną kwestią jest zakres świadczonych usług. Stomatologia jest dziedziną medycyny, która jest mocno niedofinansowana z budżetu państwa. To oznacza, że pacjenci nie mogą liczyć na zbyt szerokie spektrum diagnostyki i leczenia. Przykładowo, w ramach NFZ kanałowo leczy się wyłącznie zęby przednie. Jeśli pacjent chce skorzystać z bardziej zaawansowanych usług, pozostaje mu umówić się na wizytę w prywatnym gabinecie – podkreśla specjalista z przychodni stomatologicznej Dental.

Wiele działań państwowych placówek medycznych, na przykład badania kontrolne czy usuwanie kamienia nazębnego, jest także ograniczone ilościowo. Oznacza to, że pacjent może skorzystać z nich jedynie kilka razy w roku. Warto również wspomnieć o materiałach wykorzystywanych do wypełnień. Korzystając z pomocy dentysty w ramach NFZ, możesz liczyć jedynie na wstawienie plomby srebrnej, natomiast w prywatnych gabinetach stosowane są nowoczesne plomby chemo- lub światłoutwardzalne. Wszystko to sprawia, że osoby, które mogą sobie pozwolić na większy, nieprzewidziany wydatek, wybierają prywatne gabinety dentystyczne. Ile kosztuje leczenie w takich placówkach?

Leczenie zębów prywatnie – koszt

Trudno podać dokładny cennik poszczególnych usług stomatologicznych, ponieważ ceny zależą od wielu czynników. Jednym z nich jest lokalizacja. Zwykle w dużych miastach jest drożej, a na prowincji nieco taniej. Znaczenie ma także to, w jakim województwie mieści się gabinet. Przykładowo, cena korony zęba u stomatologa na Podkarpaciu to około 1200 zł, natomiast na Pomorzu pacjent zapłaci już około 1500 zł. Podobną różnicę można zaobserwować w przypadku piaskowania zębów – na wschodzie kraju jego koszt to około 110 zł, a na zachodzie już 150 zł.

Dlatego, jeśli planujesz podjąć leczenie zębów w prywatnym gabinecie, pytaj o szczegółowy cennik. Często takie dane są zamieszczone na stronie internetowej przychodni, a jeśli nie, z pewnością uzyskasz wszystkie niezbędne informacje, kontaktując się z recepcją. Usługi stomatologiczne niestety nie należą do tanich, jednak nie warto oszczędzać na zdrowiu i komforcie codziennego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here