Dzisiejsza diagnostyka stomatologiczna opiera się przede wszystkim na badaniach rentgenowskich. Umożliwiają one lekarzowi ocenę struktur, których nie widać podczas badania wewnątrzustnego, takich jak poziom kości, stan zatok szczękowych, niektóre choroby zębów, a także różnego rodzaju nieprawidłowości, co umożliwia lekarzowi odpowiednie zaplanowanie leczenia. Obok tradycyjnego zdjęcia pantomograficznego 2D w stomatologii coraz częściej wykorzystuje się tomografię komputerową CBCT, czyli zdjęcie trójwymiarowe. Jeśli interesuje Cię, na czym polega zdjęcie CBCT, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Rentgen 3D zębów, czyli tomografia komputerowa

CBCT, nazywana fachowo stożkową tomografią komputerową jest nowoczesną metodą diagnostyczną z wykorzystaniem promieni rentgenowskich. Określenie „stożkowa” pochodzi od używanej podczas badania wiązki promieniowania, która przyjmuje kształt stożka – w odróżnieniu od tradycyjnej tomografii, w której stosuje się wiązkę szczelinową.

Podczas badania rentgenowskiego 3D lampa rentgenowska robi obrót wokół główny pacjenta. W ciągu zaledwie kilku sekund wykonuje kilkaset zdjęć, z których po przetworzeniu powstaje obraz 3D wysokiej rozdzielczości. Badanie CBCT jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta. Dawka promieniowania jest bardzo niska – wynosi od kilku do kilkunastu mikrosiwertów, czyli znacznie mniej niż podczas tradycyjnej tomografii komputerowej.

Zastosowanie CBCT w stomatologii

CBCT znajduje zastosowanie niemal w każdej dziedzinie stomatologii. W odróżnieniu od zdjęcia dwuwymiarowego, w którym dochodzi do nakładania się na siebie struktur jamy ustnej, w tomografii komputerowej uzyskujemy pełny obraz zębów oraz struktur kostnych. CBCT stosowane jest między innymi w endodoncji do określenia liczby i położenia kanałów korzeniowych. W chirurgii stomatologicznej CBCT wykorzystuje się w celu określenia położenia usuwanego zęba względem otaczających struktur. W implantologii tomografia komputerowa jest przydatna podczas oceny, czy istnieją odpowiednie warunki kostne do wszczepienia implantu oraz do ustalania pozycji implantu. CBCT wykorzystuje się również w ortodoncji przy planowaniu leczenia. Dodatkowo badanie to znajduje zastosowanie w diagnostyce zębów zatrzymanych, schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych i wad twarzoczaszki.

Zdjęcie CBCT można wykonać w naszej klinice Centrum implantologii i stomatologii estetycznej Dr Łyszczarz Clinic w Krakowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here