Olejek kamforowy w medycynie i kosmetyce

Wiele osób może kojarzyć zapach kamfory z szafek kuchennych lub garderoby, ponieważ od lat stosuje się ją jako środek na mole. Obecnie najpopularniejszą formą kamfory jest olejek, który poza większą wygodą stosowania może być używany również jako środek na problemy zdrowotne. Olejek kamforowy jest jednym z preparatów, które stosuje się zarówno w medycynie jak i w kosmetyce. Poznaj zalety olejku kamforowego i sprawdź, dlaczego warto go stosować.

Jakie są zastosowania olejku kamforowego w medycynie?

Olejek kamforowy jest świetnym rozwiązaniem dla osób starających się unikać antybiotyków oraz innych preparatów pochodzenia syntetycznego, ponieważ może być z powodzeniem stosowany jako alternatywa dla lekarstw z apteki. Najpopularniejszym zastosowaniem olejku kamforowego jest wspomaganie leczenia dróg oddechowych. Olejek wspomaga wykrztuszanie zalegającej wydzieliny, dodatkowo nawilżając błony śluzowe i zapobiegając nawrotom kaszlu. Właściwości olejku pozwalają również na złagodzenie kataru, poprzez zmniejszenie ilości pojawiającej się wydzieliny oraz udrożnienie zatkanego nosa.

Równie popularne są właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe olejku, który stosuje się doraźnie w dezynfekcji ran, zmian skórnych, a także miejscowo na bolące stawy, mięśnie oraz skronie, w przypadku bólu głowy. Działanie przeciwbólowe wynika z wpływu olejku kamforowego na receptowy bólowe, które w kontakcie z kamforą zostają „uśpione”, podobnie jak po zastosowaniu środka znieczulającego. Z tego samego powodu jest bardzo ceniony przez młodych rodziców, których pociechy bardzo często chorują na zapalenie ucha. Skropienie wacika kilkoma kroplami olejku oraz umieszczenie go w uchu zadziała kojąco i szybko złagodzi dolegliwości bólowe.

Jak olejek kamforowy jest wykorzystywany w kosmetyce?

Ze względu na właściwości antybakteryjne olejek kamforowy jest świetnym środkiem na trądzik, a także na inne niepożądane zmiany skórne. Doskonale radzi sobie z przebarwieniami i opryszczką oraz z zaognionymi i problematycznymi obszarami na twarzy. W przypadku innych części ciała, olejek kamforowy jest również znanym remedium na zgrubiałą i nawarstwiającą się skórę, dzięki czemu można stosować go na odciski, a także na zrogowaciałe, przesuszone i strzępiące się obszary skórne na całym ciele.

Olejek kamforowy docenią również miłośnicy dbania o włosy, ponieważ przyczynia się do przyspieszenia wzrostu włosów, a także pojawiania się tzw. baby hair, czyli nowych włosów, wyraźnie zagęszczających wszelkie ubytki widoczne na skórze głowy. Dodatkowo olejek odżywia włosy, wygładza je i nawilża, jednocześnie oczyszczając je z nadmiaru sebum. Co ważne, olejek ten może być stosowany jedynie zewnętrznie i miejscowo, przez co zapobiega się przyspieszeniu porostu włosów również na innych partiach ciała, jak często ma to miejsce przy preparatach przyjmowanych doustnie.

Czy każdy może stosować olejek kamforowy?

W odróżnieniu od wielu innych znanych olejków o działaniu prozdrowotnym, olejek kamforowy nie może być stosowany wewnętrznie, ponieważ przyjęty doustnie staje się toksycznym dla organizmu i poważnie zagraża zdrowiu oraz życiu. Olejek kamforowy powinien być również stosowany ostrożnie przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, ponieważ może mieć on zły wpływ na rozwój płodu oraz niemowląt. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem, który potwierdzi lub wykluczy zagrożenie dla zdrowia kobiety i jej dziecka.

Niezwykle ważne jest również wybranie odpowiedniego olejku. Powinien pochodzić on ze sprawdzonego źródła, takiego jak sklep Naturalne Aromaty 2 i być wynikiem destylacji kamfory z parą wodną, bez zbędnego dodatku innych substancji, które mogą uczulić. Warto również upewnić się, że stężenie kamfory nie wynosi powyżej 11%, ponieważ regularne stosowanie takiego olejku może spowodować szereg niepożądanych konsekwencji zdrowotnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj