Z czasem każda podłoga, nawet ta wykonana z wytrzymałego kamienia naturalnego, zużywa się. Na szczęście nie musimy jej wymieniać, a jedynie odświeżyć za pomocą szlifowania. Ten proces sprawia, że podłoga na nowo zyskuje właściwości oraz nienaganny wygląd. Jak przebiega proces szlifowania kamiennej posadzki? Jakie daje efekty?

Przygotowanie do szlifowania posadzki z kamienia naturalnego

Zanim przystąpimy do szlifowania posadzki, należy ocenić stan podłogi – sprawdzić, czy nie ma na niej żadnych uszkodzeń mechanicznych, takich jak pęknięcia czy odpryski. Jeśli takowe występują, trzeba je naprawić przed rozpoczęciem szlifowania. Następnie konieczne jest dokładne oczyszczenie powierzchni z kurzu, brudu oraz wszelkich pozostałości po środkach chemicznych używanych do jej pielęgnacji. W tym celu można użyć specjalistycznych środków przeznaczonych do mycia posadzek kamiennych, którymi dysponują firmy takie jak Anilop – firma sprzątająca z Krakowa. Po umyciu podłogi należy odczekać, aż wyschnie – zwykle wystarczy kilka godzin.

Jak przebiega szlifowanie kamiennej posadzki?

Szlifowanie posadzki wykonanej z kamienia naturalnego polega na stopniowym usuwaniu warstwy wierzchniej, aż do uzyskania pożądanej gładkości i połysku. Proces ten realizowany jest za pomocą specjalistycznych maszyn szlifierskich np. w Krakowie. Szlifowanie posadzki zaczyna się od tarcz o grubszym ziarnie, które usuwają nierówności i zmatowienia powierzchni, a następnie przechodzi się do tarcz o coraz drobniejszym ziarnie, które nadają podłodze odpowiedni połysk.

Po zakończeniu szlifowania warto zabezpieczyć posadzkę przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. W tym celu można nałożyć na nią warstwę impregnatu, który wnika w strukturę kamienia i chroni go przed działaniem wody, plamami czy zarysowaniami. Impregnaty dostępne są w różnych wersjach – od bezbarwnych, które nie zmieniają wyglądu kamienia, po koloryzujące, które dodatkowo podkreślają jego naturalne piękno.

Po co szlifuje się posadzki?

Szlifowanie posadzek wykonanych z kamienia naturalnego ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na uzyskanie gładkiej, błyszczącej powierzchni, która jest nie tylko estetycznie atrakcyjna, ale także łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Gładka podłoga nie gromadzi bowiem tak dużo kurzu i brudu, jak nierówna czy zmatowiała. Ponadto szlifowanie zwiększa trwałość posadzki, ponieważ usuwa warstwę wierzchnią, która mogła ulec uszkodzeniom mechanicznym czy chemicznym. Dzięki temu podłoga staje się bardziej odporna na wszelkiego rodzaju zarysowania, wgniecenia czy plamy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj