Przygotowanie do zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się najbardziej złożonymi, wymagającymi specjalistycznego podejścia, zabiegami w obrębie jamy ustnej. Ze względu na charakter wykonywanych przez lekarza czynności, niektóre z nich wymagają od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Co trzeba zrobić przed udaniem się na zabieg chirurgiczny u dentysty?

Charakterystyka chirurgii stomatologicznej

Chirurgia stomatologiczna obejmuje swoim zakresem wiele procedur medycznych, z czego do najpopularniejszych należy ekstrakcja zęba (najczęściej ósemki), ale równie często wykonuje się także zabiegi periodontyczne.

Wśród przykładowych usług z zakresu chirurgii szczękowej wymienia się:

  • odsłonięcie zęba zatrzymanego,
  • chirurgiczne usunięcie korzeni,
  • wyłuszczenie torbieli,
  • podcięcie wędzidełka,
  • usunięcie zatrzymanych ósemek,
  • chemisekcja i radektomia.

Każdy problem wymaga zastosowania odpowiedniego podejścia, dlatego w momencie gdy stomatolog podejmuje decyzję o wprowadzeniu konkretnego leczenia, od razu powinien poinformować pacjenta o tym, jak powinien przygotować się do kolejnej wizyty i jakie ewentualne badania diagnostyczne (np. zdjęcie RTG) musi wykonać.

Jak przygotować się do zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej?

Nie ma jednej uniwersalnej instrukcji przygotowania się do chirurgicznego zabiegu stomatologicznego. Można natomiast rozważyć pewne ogólne kroki, które na pewno nie zaszkodzą, a mogą pomóc w przejściu przez procedurę.

Na pewno warto ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów – zarówno przed zabiegiem, jak i kilkadziesiąt godzin po nim.

Nie ma natomiast potrzeby przychodzenia do dentysty na czczo. Wręcz przeciwnie, dobrze jest zjeść syty posiłek przed położeniem się na fotelu, ponieważ usługa ta bywa wyczerpująca energetycznie i często trwa dłużej niż standardowa wizyta kontrolna – wyjaśnia specjalista z zespołu klinik stomatologicznych ARTDENT. Już po zabiegu trzeba jednak ograniczyć spożywanie pokarmów, zwłaszcza twardych, bardzo gorących lub bardzo zimnych, ale o tym wszystkim powinien poinformować lekarz.

Dobrym pomysłem będzie wzięcie urlopu w pracy i ograniczenie prowadzenia pojazdów. Organizm różnie reaguje na tego typu ingerencje, więc trzeba się oszczędzać.

W przypadku zabiegu w zatoce szczękowej ważna jest także higiena jamy ustnej. Pamiętaj o tym, by regularnie szczotkować zęby, używać płynu do płukania i nici dentystycznych najlepiej po każdym posiłku. Warto zwracać na to szczególną uwagę właśnie na kilka dni przed planowanym zabiegiem.

Ważna jest konsultacja przed zabiegiem

Miej też na uwadze to, by w czasie konsultacji przedzabiegowej informować stomatologa o wszelkich nieprawidłowościach zdrowotnych i uważnie odpowiadać na wszystkie pytania.

Czemu to takie ważne? Ponieważ niektóre uwarunkowania mogą być przeciwwskazaniem dla danego zabiegu i wtedy dentysta musi zaproponować inną metodę rozwiązania problemów szczęki. Chodzi nie tylko o Twój komfort, ale również o bezpieczeństwo i zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj