Obecnie urządzenie medyczne, jakim jest endoskop, stosuje się podczas licznych badań układu pokarmowego, dróg oddechowych czy stawów. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym dokładnie on jest oraz do czego służy i w czym może pomóc lekarzowi. Jak należy rozumieć pojęcie „endoskop”? W jakich przypadkach zazwyczaj się go wykorzystuje?
Co kryje się pod pojęciem „endoskop”?
Endoskop medyczny to urządzenie o różnorodnych zastosowaniach diagnostycznych i terapeutycznych. Składa się on zazwyczaj z długiej, elastycznej rury o niewielkiej średnicy oraz głowicy, w której umieszczone są miniaturowa kamera wideo oraz źródło światła. To sprawia, że wykorzystując endoskop, lekarz może przeprowadzać badania wewnętrzne pacjenta z minimalnym naciskiem na tkanki i bez konieczności wykonywania inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.
Współczesne endoskopy to urządzenia, które są wyposażone w narzędzia umożliwiające oglądanie wnętrza ciała pacjenta oraz pobieranie fragmentów tkanek do badania histopatologicznego (biopsja) czy usuwanie polipów i innych zmian. Tego rodzaju produkty znajdziesz m.in. w ofercie firmy Techmedica.eu. W zależności od celu badania endoskop może być wprowadzany przez naturalne otwory ciała, takie jak usta czy odbyt lub przez niewielkie nacięcie wykonane na skórze.
Kiedy wykorzystuje się endoskop?
Endoskop jest narzędziem stosowanym nierzadko w diagnostyce i leczeniu schorzeń ostrych, jak i przewlekłych. Wykorzystanie tego urządzenia może pozwolić na ocenę stanu pacjenta oraz podjęcie odpowiednich działań. W diagnostyce układu pokarmowego endoskopia może służyć do oceny stanu przewodu pokarmowego oraz wykrywania ewentualnych patologii. Endoskop może być użyty podczas gastroskopii (badanie żołądka), kolonoskopii (badanie jelita grubego) czy enteroskopii (badanie jelita cienkiego). Dzięki endoskopii można zidentyfikować i ocenić takie schorzenia jak wrzody żołądka, choroba refluksowa, polipy czy nowotwory.
W przypadku dróg oddechowych endoskop stosuje się głównie w badaniach laryngologicznych oraz pulmonologicznych. Laryngoskopia (badanie krtani) czy bronchoskopia (badanie oskrzeli i płuc) mogą pozwolić na ocenę stanu tkanek, wykrycie zmian i ewentualne pobranie próbek do badań. Warto też dodać, że endoskop stosowany jest w diagnostyce i leczeniu schorzeń zatok przynosowych. Może być on również używany w chirurgii artroskopowej. Zabiegi z jej zakresu polegają na badaniu wnętrza stawów, takich jak kolanowy, barkowy czy łokciowy. Za sprawą tej techniki lekarze mogą ocenić uszkodzenia chrząstki, więzadeł czy ścięgien oraz przeprowadzać zabiegi. Oprócz tego zastosowanie endoskopu obejmuje także inne dziedziny medycyny, takie jak urologia czy ginekologia.