Spoty i plafony - podstawowe informacje

Dobrze dobrane oświetlenie sprawia, że aranżacja przestaje być płaska i nudna, a poszczególne pomieszczenia nie tylko pięknie się prezentują, ale przede wszystkim są bardzo funkcjonalne. Warto więc pamiętać, że istnieją różne rodzaje punktów świetlnych i nie zawsze koniecznie musimy decydować się na tradycyjne zwisy. W wielu miejscach znacznie lepszym wyborem okażą się z pewnością nowoczesne spoty i plafony. Co sprawia, że sięgamy po nie coraz chętniej? Jak je wybrać do swojego domu? Poznaj najważniejsze informacje.

Nowoczesne spoty i plafony sufitowe to oświetlenie punktowe, którego popularność z roku na rok rośnie. Współcześni użytkownicy szukają bowiem rozwiązań, które połączą funkcjonalność z elegancją, wpisując się w minimalistyczne trendy. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup tego rodzaju punktów świetlnych? O czym powinieneś pamiętać, przeglądając oferty współczesnych sklepów? Podpowiadamy, co może mieć największe znaczenie.

plafon sufitowy

Spoty i plafony sufitowe – dlaczego wybieramy oświetlenie punktowe?

Nie da się ukryć, że nowoczesne oświetlenie punktowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony współczesnych użytkowników. Młodzi właściciele mieszkań szukają bowiem rozwiązań o nietuzinkowym designie. Niekoniecznie chcą zdecydować się na duże formy i oryginalne kształty – częściej są zainteresowani eleganckimi, subtelnymi projektami z metalu lub drewna. Spoty i plafony doskonale wpisują się więc w ich oczekiwania.

Ogromne znaczenie ma również fakt, że spoty czy plafony cechują małe wymiary. To oświetlenie, które można zastosować w większości pomieszczeń w naszych domach, bez względu na to, jaki mają metraż i jakie jest ich przeznaczenie. Co istotne, mogą stanowić zarówno główne źródło światła (w tej roli stosujemy je przede wszystkim we wnętrzach o niskich sufitach), jak i dodatkowy punkt świetlny na większej przestrzeni. W żadnym wypadku nie pomniejszają wnętrza optycznie.

Spoty i plafony to również duża efektywność oświetlania. Generując duże ilości światła, mogą być jego głównym źródłem. Wielu współczesnych użytkowników decyduje się na nie już nie tylko w przedpokoju czy kuchni, ale także salonie i sypialni.

plafon sufitowy

Są również użytkownicy, którzy doceniają nowoczesne oświetlenie punktowe ze względu na możliwość montażu na ścianie. Co do zasady są to lampy sufitowe, jednak mogą służyć jako kinkiety. Plafony są bardzo wygodne, ponieważ dają możliwość sterowania kierunkiem padania światła – można skierować je bezpośrednio na blat roboczy, przez co sprawdzają się np. w domowym gabinecie czy kuchni.

Jak wybrać plafony i spoty sufitowe?

Oferta sklepów z nowoczesnym oświetleniem jest bardzo bogata. Przeglądając gamę produktów dostępnych w witrynie Artera, można spokojnie stwierdzić, że naprawdę każdy użytkownik może znaleźć rozwiązanie szyte na miarę jego potrzeb i oczekiwań. Na co jednak zwracać uwagę, by wybór był zadowalający przez lata?

  • Spoty i plafony sufitowe powinny przede wszystkim pasować do naszego wnętrza. To ważne, by wybrać rozwiązania utrzymane w podobnym lub dokładnie takim samym stylu, w jakim jest cała aranżacja. Pamiętaj, że bardzo ważne jest zachowanie harmonii, która wprowadza wrażenie porządku i pozwala naszym głowom wypocząć nawet po najtrudniejszym dniu w pracy.
  • Zanim wybierzesz konkretny model, zastanów się, jakie będzie jego zadanie. W swoich pomieszczeniach wydziel strefy wypoczynku i pracy, by każdą z nich odpowiednio oświetlić. To pomoże ci ustalić, jakie funkcje powinny mieć wybierane lampy, także spoty i plafony.

plafon sufitowy

Następnie zastanów się, jak dużo punktów świetlnych potrzebujesz w danej przestrzeni. Plafony mogą być bowiem umieszczone na jednej listwie i oferować nawet kilka żarówek jednocześnie. Można również montować je obok siebie, by generowały jeszcze więcej światła – to szczególnie ważne w dużych pomieszczeniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here