Szpital, klinika i centrum medyczne - poznaj różnice!

Okazuje się, że dla wielu osób nazwy palcówek medycznych mogą być bardzo mylące. Niektórzy terminów szpital, klinika i centrum medyczne używają zamiennie – okazuje się jednak, że jest to dużym błędem, a każde z tych miejsc ma inne funkcje i może pomóc pacjentom w inny sposób. Jakie są podstawowe różnice? Z jakimi problemami udać się do każdego z tych miejsc? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania!

Działania zarezerwowane dla szpitali

Wbrew powszechnemu przekonaniu, szpitale mogą działać w ramach NFZ, bardzo często jest w nich jednak świadczona prywatna opieka zdrowotna. Lekarze, którzy tam pracują, zajmują się zarówno diagnozowaniem, jak i leczeniem oraz rehabilitacją. To, co wyróżnia szpitale na tle innych placówek medycznych to ciągła gotowość na przyjęcie pacjenta oraz możliwość zaoferowania mu całodobowej opieki i pielęgnacji. To właśnie tam zapewniana jest specjalistyczna opieka zdrowotna. Co więcej, pewne działania są zarezerwowane wyłącznie dla szpitali i nie może ich świadczyć żadna klinika ani centrum medyczne w Polsce. Co do nich należy? Przede wszystkim są to czynności związane z leczeniem nowotworów, w tym chemioterapia. Oprócz tego tylko w szpitalach mogą być przeprowadzane zabiegi chirurgii ogólnej, po których pacjent musi zostać pod obserwacją personelu medycznego.

Usługi oferowane w centrum medycznym

Centrum medycznym można nazwać każdą przychodnię. Jest to miejsce, w którym pracują lekarze pierwszego kontaktu. Można się tam wybrać w celu wykonania szczepienia, zrobienia regularnych badań lub na wizytę kontrolną. Prywatne placówki takie jak https://polmed.pl zapewniają opiekę stomatologiczną, leczniczą, pielęgnacyjną, a także rehabilitacyjną. Wszystkie te usługi sprecyzowane są w pakietach medycznych dopasowanych do potrzeb pacjentów. Można wybierać spośród tych indywidualnych (dla niej, dla niego lub dla dziecka), a także pakietów rodzinnych, przygotowanych z myślą o parach lub rodzinach z dziećmi. Oprócz tego warto też zapoznać się z zestawami badań, przygotowanych przez lekarzy specjalistów.

W centrach medycznych świadczona jest zarówno prywatna, jak i podstawowa opieka zdrowotna. Faktem jest jednak, że umawiając się prywatnie, można liczyć na szybszą wizytę, a często także wyższą jakość usług.

A czym zajmują się kliniki?

Które placówki można w takim razie nazwać kliniką? Są to jednostki, które oferują nie tylko świadczenia medyczne, lecz zajmują się również działalnością naukową i prowadzeniem badań. Bardzo często jest to miejsce nauki przyszłych lekarzy i pielęgniarek, dlatego większość klinik umiejscowionych jest w dużych miastach, w sąsiedztwie uniwersytetów oferujących studia lekarskie. Leczenie w klinice może wiązać się z pozostawaniem pod opieką studentów. Należy jednak wspomnieć o tym, że podobnie jak prywatne centra medyczne, kliniki są zazwyczaj wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie zaawansowanych badań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj