2. Woda z własnego ujęcia bez awarii

Jaki jest podstawowy element przydomowej instalacji wodnej? To oczywiście pompa głębinowa, która pompuje wodę ze studni do budynku w sposób ciągły. Producenci oferują niezliczoną ilość modeli takich urządzeń. Różnią się one od siebie zarówno rodzajem zastosowanej technologii, parametrami pracy, materiałami, a także ceną. Jak wybrać pompę głębinową, która spełni wszystkie wymagania, a jednocześnie nie zrujnuje domowego budżetu? Sprawdźmy!

Pompy głębinowe – sklep ze sprzętem od renomowanych producentów

Co to znaczy, że pompa głębinowa jest właściwie dobrana? To proste. Urządzenie powinno działać bezawaryjnie i niezawodnie w zastanych warunkach. Aby dokonać właściwego wyboru, warto odwiedzić profesjonalny sklep. Pompy głębinowe o wysokiej wydajności, w dodatku energooszczędne i niezawodne w każdych warunkach pochodzą najczęściej od renomowanych producentów.

Cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru

Nie ulega wątpliwości, że pompy głębinowe to kosztowne urządzenia. Dokonując wyboru, warto jednak postawić przede wszystkim na jakość. Praktyka pokazuje, że w dłuższym horyzoncie czasowym, droższe, ale za to sprawdzone urządzenie, będzie służyło znacznie dłużej i w dodatku bez awarii w porównaniu do tańszych zamienników azjatyckich producentów.

Wydajność pompy głębinowej jest szczególnie ważna

Wartość natężenia przepływu potrzebna do dziennego pokrycia zapotrzebowania na wodę to szczególnie istotny parametr. Z jednej strony powinien on odpowiadać całkowitemu zapotrzebowaniu eksploatacyjnemu, a z drugiej strony musi być koniecznie dopasowany do wydajności posiadanej studni i oporów obecnych w przepływie. Należy także pamiętać o tym, że wydajność urządzenia musi być odpowiednio mniejsza niż wydajność studni, aby nie doszło do pracy na sucho, która stanowi najkrótszą drogę do awarii.
Jak oszacować wydajność pompy? Otóż, warto w tym celu zmierzyć odległość od lustra wody do przyłącza w budynku poboru i następnie od tego przyłącza do najwyżej położonego punktu odbioru. Obie wartości dodajemy do siebie i doliczamy jeszcze przynajmniej 20% wysokości podnoszenia plus dodatkowo 20 metrów. W ten sposób zachowamy optymalną wartość ciśnienia w kranie.

Zakup pompy głębinowej – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Rzetelna analiza parametrów źródła wody, takich jak średnica odwiertu i głębokość do lustra wody to kolejna kwestia, na które warto zwrócić uwagę. Niemniej istotne są właściwości fizyko-chemiczne wody, jej ewentualne zapiaszczenie czy też obecność drobin montażowych. Decydując się na pompy głębinowe, sklep ze sprzętem czy nawet rodzaj studni warto skonsultować to z profesjonalnym doradcą, który pomoże w podjęciu słusznej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here