Jak odczytywać oznaczenia fotelików samochodowych?

Foteliki samochodowe do przewożenia dzieci muszą spełniać wyśrubowane europejskie normy bezpieczeństwa – aktualne obecnie są dwie: ECE R44 i najnowsza ECE R129 zwana też i-Size. Informację o tym, jaką normę spełnia konkretny fotelik, a także inne ważne dane znajdziemy na przyklejonej do niego etykiecie w charakterystycznym pomarańczowo-białym kolorze. Zobaczmy, jak prawidłowo ją odczytać.

Jakie informacje zawiera etykieta ECE R44? 

Etykieta homologacji musi znajdować się na każdym dopuszczonym do użytkowania foteliku samochodowym – zwykle znajduje się na jego boku lub pod spodem. Warto uważnie ją przestudiować, by poznać najważniejsze dane dotyczące tego konkretnego modelu. Na samej górze zobaczymy zapis odnoszący się do normy europejskiej, którą spełnia fotelik. W przypadku normy ECE R44 oznaczenia mogą być dwa: ECE R44/03 albo ECE R44/04. Dwie ostatnie cyfry wskazują wersję certyfikatu bezpieczeństwa. 

Wyroby zgodne ze standardem wprowadzonym w 2001 roku mają kod zakończony cyframi 03, natomiast 04 odnosi się do nowszej wersji, oba są jednak jak najbardziej aktualne. Uwaga – foteliki z oznaczeniem ECE R44/01 lub 02 zostały wyprodukowane przed 1995 rokiem i już dawno wycofano je z użytkowania. Ich stosowanie jest więc nie tylko niebezpieczne, ale i niezgodne z przepisami – wyjaśnia nasz rozmówca z outletu internetowego Coletto, w którym znajdziemy między innymi foteliki i wózki dla dzieci.

Pod kodem normy na etykiecie znajdziemy określenie, czy fotelik nadaje się do wszystkich (universal) lub tylko niektórych modeli samochodów, oznaczenie kategorii wagowej (np. 0–13 kg), europejski wskaźnik homologacji (E) wraz z numerem, który wskazuje kraj produkcji fotelika, numer homologacji i unikalny numer fotelika.

Z kolei na białej części etykiety widnieje kod kreskowy EAN, numer referencyjny artykułu producenta, data produkcji i nazwa producenta.

Norma i-Size a oznaczenia na foteliku 

Etykieta homologacji fotelika samochodowego spełniającego normę i-Size prezentuje się bardzo podobnie. Główna różnica polega na tym, że znajdziemy na niej zapis dotyczący nie tylko wagi, ale przede wszystkim wzrostu dziecka, które może bezpiecznie jeździć w danym foteliku, np. 45–75 cm przeznaczony dla najmłodszych dzieci. Ponadto etykieta zawiera oznaczenie sposobu montażu, czyli ISOFIX, ponieważ zgodnie z przepisami zawartymi w normie ECE R129 wszystkie foteliki ją spełniające muszą być instalowane w ten właśnie sposób.

Pomarańczowe etykiety umieszczone na foteliku potwierdzają jego zgodność z aktualnymi przepisami i pod żadnym pozorem nie powinny zostać z niego usunięte. Przed zakupem należy zawsze sprawdzić ich obecność i zawarte w na nich informacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj