Z jakich stron najlepiej zamontować okna połaciowe?

Zaaranżowanie poddasza może stanowić trudność. Kluczową rzeczą jest maksymalne doświetlenie pomieszczeń tak, by można w nich normalnie funkcjonować. Decyzja o tym, gdzie zamontować okna połaciowe zapada już na etapie projektowania całej przestrzeni. Istnieje kilka zasad związanych z wyborem miejsca instalacji okien dachowych.

Jak doświetlić poddasze?

Najpopularniejszą metodą doświetlenia poddasza jest montaż wysokiej klasy okien dachowych. Produkty tego typu nie tylko dostarczają światło, lecz także bardzo dobrze prezentują się w skośnych ścianach. Pozwalają zachować odpowiedni poziom wentylacji i prawidłową cyrkulację powietrza w pokojach, co jest niezwykle ważne dla każdego domownika. Prawidłowo zamontowane okna wykonane z wytrzymałych materiałów zatrzymują ciepło w przestrzeni mieszkalnej, dzięki czemu można oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Rodzaje okien dachowych

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje okien dachowych. Najpopularniejszy podział dotyczy sposobu ich otwierania. Można zatem kupić okna połaciowe obrotowe, w których oś obrotu znajduje się w połowie ramy. Często wybieranymi modelami są okna uchylno-obrotowe. Przy takim modelu użytkownik wybiera, gdzie będzie znajdować się oś obrotu (w połowie okna lub przy górnej ramie). Niezwykle funkcjonalną opcją okazuje się okno wyłazowe. Otwiera się je na bok, jak tradycyjne artykuły, dzięki czemu istnieje możliwość wyjść na dach i usunięcia usterek.

Niezależnie od tego, jaki typ okien wybierzemy, istotną rolę odgrywa ich prawidłowy montaż. O tym, dlaczego jest to takie ważne, opowiadają pracownicy firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych i akcesoriów do wykończenia:

Wybór strony dachu, na której będą montowane okna, wpływa na stopień doświetlenia w różnych porach dniach. Słońce przemieszczając się, dociera do pokoi z inną intensywnością. Dlatego warto przemyśleć, jakie pomieszczenia bedą się znajdować w konkretnym miejscu. Przykładowo w pokoju dziennym lub gabinecie do pracy powinno być więcej światła, dlatego należy zamocować okna od strony południowej.

Gdzie montować okna połaciowe?

Okna dachowe potrafią doświetlić pomieszczenia nawet o 40% lepiej niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jeśli konkretna przestrzeń ma myć maksymalnie doświetlona przez cały dzień, to najlepiej wybrać południową stronę. Modele znajdujące się w zachodniej części również dostarczą dużo światła, jednak w upalne dni mogą sprawiać, że pokój jest bardzo nagrzany, przez co trudno wytrzymać. Strona północna to najlepszy wybór przy gabinetach oraz pokojach do nauki. Tam światło praktycznie przez cały dzień świeci z taką samą intensywnością, dodatkowo nie zmienia barwy na rażącą. Dzięki temu wzrok się nie męczy.

Specjaliści radzą, by w pomieszczeniach, jeśli to możliwe, stosować kilka mniejszych okien usytuowanych po różnych stronach. W ten sposób światło będzie wpadało do pomieszczeń o każdej porze dnia. Bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowy montaż tak, by do wnętrza budynku nie dostawała się woda bądź wilgoć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj