Jak wygląda sprzedaż nieruchomości z agencją nieruchomości?

Obecnie rynek nieruchomości znajduje się w pełnym rozkwicie. Zainteresowanie zakupem, jak i sprzedażą, wciąż rośnie, niezależnie od regionu. Prognozy cen mieszkań utrzymują tendencję wzrostową, jednakże popyt nie maleje. Samodzielna sprzedaż ze względu na dynamikę rynku oraz formalności, nie należy do najłatwiejszych. Wobec tego coraz częściej z pomocą przychodzi agencja nieruchomości.

Zbycie nieruchomości w rękach fachowców

Sprzedającemu począwszy od przygotowania ogłoszenia, poprzez kontakt z potencjalnymi kupcami, aż do sfinalizowania umowy, może pomóc pośrednik nieruchomości. Szereg działań jakie należy podjąć, aby transakcja przyniosła oczekiwany zysk, bywa skomplikowany. Warto skorzystać z pomocy zwłaszcza tych osób, które doskonale znają rynek w danym regionie. Biuro nieruchomości Kraków dzięki doświadczeniu może znacznie skrócić czas skutecznej sprzedaży. Ponadto profesjonaliści oferują zwykle pełną promocję i prezentację mieszkania lub domu osobom zainteresowanym zakupem.

Jak wygląda umowa z pośrednikiem?

Współpraca sprzedającego z podmiotem reprezentującym jego interesy odbywa się na podstawie umowy pośrednictwa. Ta winna być zawarta w formie pisemnej, oczywiście z podpisami każdej ze stron. Umowa otwarta zakłada powiązanie z większą liczbą agencji nieruchomości, zaś umowa na wyłączność wiąże sprzedającego z jedną z nich. W ramach tej drugiej agent nieruchomości może negocjować ceny w imieniu zainteresowanego. Takie sytuacje mogą mieć miejsce na przykład, kiedy sprzedający nie może osobiście przystąpić do rozmów, bo przebywa za granicą. Warto przemyśleć powyższe rozwiązanie choćby z uwagi na fakt, że zwykle to agencja nieruchomości ma w tym zakresie bogatsze doświadczenie. Dokument powinien rzecz jasna zawierać cenę nieruchomości, a w przypadku ustalonych negocjacji również kwotę, do której pośrednik nieruchomości maksymalnie może ją obniżyć. Ponadto regulacji podlega podstawa naliczania prowizji – można ją określić kwotowo lub procentowo. Przy opcji kwotowej należy precyzyjnie zaznaczyć czy chodzi o kwotę ofertową, czy cenę ostateczną.

Finalizacja sprzedaży

Wszystkie kroki poczynione dotychczas w związku ze sprzedażą nieruchomości, zmierzają do sformalizowania transakcji u notariusza. Tutaj także agent nieruchomości dba o procedury, przekazując dokumenty i ustalając dogodny dla kontrahentów termin odczytania i podpisania aktu notarialnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here