Konieczność wizyty u stomatologa może wynikać z różnych powodów, najczęściej jednak dochodzi do nich wtedy, kiedy z uzębieniem pacjenta dzieje się coś złego. Jedną z najpowszechniejszych obaw pojawiających się przed spotkaniem z dentystą jest to, że bolący ząb może być martwy. W związku z tym warto wiedzieć, kiedy tak naprawdę można się tym martwić. Czy rzeczywiście wtedy, kiedy odczuwany jest ból? Jakie są zasady postępowania z zębami martwymi?
Co oznacza, że ząb jest martwy?
Oferta gabinetów stomatologicznych jest współcześnie bardzo szeroka. Pacjenci mają możliwość skorzystania nie tylko z praktyk należących do stomatologii zachowawczej, a w tym między innymi z odbudowy zniszczonych próchnicą zębów, ale i stomatologii estetycznej czy zabiegów chirurgicznych, a nawet implantologicznych i protetycznych. Warto przy tym dodać, że istnieją zabiegi, które szczególnie często są przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych. Dobrym tego przykładem jest leczenie zęba martwego, które jest wykonywane między innymi w gabinetach stomatologicznych stomatologa dr Pańczyka.
Kiedy specjalista stwierdza, że ząb danego pacjenta jest martwy, oznacza to, że nie ma on żywej miazgi, czyli tkanki. Martwa miazga bardzo często jest rezultatem zaawansowanych problemów próchnicowych, chociaż nie zawsze – czasami wynika na przykład z urazu mechanicznego. Taka zmiana skutkuje brakiem odpowiedniego odżywienia zęba dotkniętego zanikiem żywej tkanki. By ząb mógł funkcjonować we właściwy sposób, musi być mu dostarczany tlen oraz substancje odżywcze. Brak żywej miazgi powoduje, że zaprzestane zostaje prawidłowe odżywianie chorego zęba.
Warto też wspomnieć o jeszcze jednej, istotnej zmianie, która pojawia się w wyniku obumarcia miazgi. Wiele osób boi się, że kiedy boli ich ząb, może to świadczyć o braku żywej tkanki. Pamiętajmy jednak – zadaniem żywej tkanki w zębie, nazywanej miazgą jest między innymi przewodzenie bodźców bólowych. W związku z tym martwy ząb nie powinien boleć, natomiast może się pojawić znaczny dyskomfort przypominający ból. Kiedy pacjent odczuwa ból, powinien jak najszybciej udać się do wybranego gabinetu stomatologicznego.
Jakie kroki są podejmowane, kiedy stomatolog stwierdzi, że ząb jest martwy?
Najczęstszą praktyką podejmowaną przez stomatologów w sytuacji stwierdzenia, że mają do czynienia z martwym zębem, jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, czyli postępowanie endodontyczne. Wykonywane jest wówczas dokładne oczyszczenie chorego zęba i przynależnych mu korzeni z martwicy, a następnie z drobnoustrojów. Finalnie ząb jest wypełniany odpowiednim materiałem i niekiedy odbudowywany wkładem koronowo-korzeniowym albo koroną protetyczną.
Niestety czasami leczenie kanałowe nie jest skuteczne. W takiej sytuacji specjalista musi przeprowadzić ekstrakcję zęba, czyli jego usunięcie. Na szczęście dochodzi do tego stosunkowo rzadko. Dotyczy to jedynie skrajnych sytuacji, w którym stomatolog stwierdza, że leczenie kanałowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów.