Objawy nosicielstwa nużeńca

Każdy z nas zmagał się kiedyś zapewne z zaczerwienieniem, pieczeniem i łzawieniem oczu. Długotrwałe patrzenie w ekran komputera czy smartfona, ekspozycja na światło słoneczne, a może alergia na pyłki drzew? Przyczyn może być wiele, a objawy najczęściej bagatelizujemy, wydają się nam bowiem niegroźne. Liczymy na to, że przejdą same i rzadko są powodem wizyty u okulisty. Tymczasem może zdarzyć się, że przyczyna jest zupełnie inna, a długotrwałe dolegliwości mogą znacznie pogorszyć komfort życia. Jeśli więc dotkną Cię niepokojące objawy, powinieneś zgłosić się do lekarza, może się bowiem okazać, że zmagasz się z nużeńcem. Jakie są jego objawy?

Nużeniec to niewidoczny gołym okiem pasożytniczy roztocz. Głównym nosicielem gatunku Demodex folliculorum jest człowiek. Nużeniec z wyglądu przypomina robaka o obłym kształcie ciała, długim odwłoku i białawym lub żółtawym kolorze. Jego wielkość to zaledwie 0,3-0,4 mm długości. To pasożyt, który bytuje w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych u ludzi i zwierząt. Są to dla niego doskonałe warunki, ponieważ żywi się lipidami i komórkami naskórka. W wyniku jego pasożytniczej działalności można zapaść na chorobę zwaną nużycą lub demodekozą. Może on pojawiać się na skórze twarzy lub głowy, a także atakować oczy. Z tego powodu nie należy bagatelizować żadnych objawów związanych z pieczeniem czy swędzeniem oka, ponieważ może się okazać, że zamieszkał w nim nieproszony gość. Jakie symptomy powinny nas szczególnie zaniepokoić?

Jak rozpoznać nużeńca?

Objawów związanych z wystąpieniem ocznej postaci nużycy jest wiele, choć nie są one zbyt charakterystyczne i mogą występować również w przebiegu innych chorób. Niemniej jednak nie należy ich w żadnym wypadku bagatelizować i powinny być powodem szybkiej wizyty w poradni okulistycznej.

Co nas powinno zaniepokoić?

  • Opuchlizna okolic oczu,
  • świąd,
  • pieczenie oraz łzawienie,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • suchość oka,
  • zaczerwienienie oczu i skóry wokół nich,
  • częste zapalenia spojówek,
  • nawracające jęczmienie i gradówki,
  • wypadanie rzęs,
  • nadwrażliwość na światło, dym i kurz.

Nużeniec na miejsce swojej pasożytniczej działalności wybiera najczęściej torebki rzęs. Jego bytowanie w mieszku włosowym sprawia, że nie tylko się on w nim porusza, ale także rośnie. Ponadto jest on nośnikiem licznych grzybów i bakterii. Wszystko to przekłada się na chemiczne, mechaniczne podrażnienie rzęs i oka. Może również dojść do podrażnienia chemicznego, spowodowanego przez wydaliny nużeńca.

Jak się można zarazić?

Nosicielami nużeńca są najczęściej osoby dorosłe, jednak nie każdy zapada na nużycę. Są na nią podatne przede wszystkim osoby starsze, alergicy, ludzie żyjący w ciągłym stresie, a także wszyscy ci, u których nastąpiło obniżenie odporności. Demodekozą oka można zarazić się przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, a także z używanymi przez nią przedmiotami, jednak jaja pasożytów mogą także unosić się w kurzu. Do zakażenia może dojść w salonach kosmetycznych czy fryzjerskich, w których niedostatecznie dba się o higienę. Z pewnością warto również unikać używania testerów kosmetyków w drogeriach. 

Jak wyleczyć nużycę?

Wszelkie niepokojące objawy powinny być powodem do wizyty u okulisty. 

Diagnostyka opiera się na pobraniu rzęs, a następnie zbadaniu ich pod mikroskopem. Dzięki temu można nie tylko potwierdzić chorobę, ale ustalić także z jaką postacią nużeńca mamy do czynienia – jajami, larwą, a może postacią dorosłą. Jako że objawy nie są zbyt charakterystyczne i mogą występować również w innych schorzeniach, jedynie badanie mikroskopowe daje pewną diagnozę – mówi lekarz Piotr Jaworski.

Leczenie nużycy oka musi być dobrane przez lekarza okulistę i opiera się najczęściej na zastosowaniu odpowiednich maści i leków. Do tego chory musi skrupulatnie wykonywać czynności pielęgnacyjne. Połączenie tych dwóch elementów daje szansę na wyleczenie, trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ pozbycie się nużeńca może być długotrwałe i trwać nawet kilka miesięcy. Niestety zdążają się nawroty choroby. Wszystkie preparaty zabiją osobniki dorosłe, żywe, nie działają natomiast na jaja. Dopiero po wykluciu, leki działają pasożyta. Po cyklu leczenia, zwykle po miesiącu, warto ponowić ocenę mikroskopową rzęs, celem wykluczenia obecności nużeńca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here