3 powody, dla których kupować płyty winylowe

Choć płyty winylowe nie są dziś tak popularne jak w latach 60 i 70 ubiegłego wieku, mają jednak grono swoich wiernych fanów. W ostatnich latach coraz więcej melomanów docenia brzmienie czarnych krążków.

Niecodzienne hobby

Jeśli jesteś prawdziwym miłośnikiem muzyki, z pewnością nie traktujesz jej jako miły dodatek uprzyjemniający gotowanie obiadu czy pracę w biurze. Kiedy celebrujesz odsłuch, docenisz bez wątpienia magię gramofonu i czarnych krążków.

Wybieranie płyty, jej odkurzenie przed zamocowaniem na talerzu, włączenie gramofonu i ten niepowtarzalny, charakterystyczny dźwięk, kiedy igła styka się z winylem to początek czasu tylko dla ciebie. Wspaniałą przygodę z muzyką uprzyjemnią ci nie tylko współczesne nagrania, ale również te starsze, oryginalne, które można nabyć w dobrych sklepach z płytami.

Wartość dźwięku analogowego

Zapis dźwięku na płycie winylowej jest analogowy, czyli ciągły, najbardziej naturalny i kojący dla naszego mózgu. Otaczające nas dźwięki natury, z którymi mamy do czynienia od setek lat, są właśnie analogowe. Cyfryzacja sygnału polega na tzw. spróbkowaniu go, czyli zapisaniu go w sposób częściowy, przypominający pobranie próbek.

Zapis cyfrowy jest pożyteczny, ponieważ pozwala na przesłanie większej ilości informacji szybciej i w mniejszym formacie. Na podstawie dźwięku spróbkowanego, odtwarzany jest dźwięk w formie przyjaznej dla naszego ucha. Zawsze będzie to jednak sygnał w pewnym stopniu stratny, niepełny.

Ciekawa aranżacja wnętrz

Choć prawdziwi miłośnicy czarnych krążków mogą poczuć się nieco urażeni takim podejściem, należy jednak wspomnieć o walorach estetycznych płyt winylowych. Płyty winylowe stanowią wspaniały element wystroju wnętrz. Zamiast obrazów czy zdjęć, na ścianach mieszkania, biura czy własnej kafejki lub sklepu, można zawiesić specjalnie do tego celu przeznaczone ramki na winyle.

Pojedyncze płyty prezentuje się w nich na trzy sposoby – można:

  • w ramce umieścić czarny krążek bez okładki,
  • ulokować płytę na tle okładki,
  • umieścić płytę w okładce, a okładkę w ramce.

Dobre sklepy z płytami winylowymi mają w swojej ofercie specjalne ramki do prezentacji winyli – są one grubsze niż zwykłe ramki do obrazków czy fotografii i nie uszkadzają płyt. Mogą mieć również różne kształty, umożliwiające np. prezentację okładki i płyty obok siebie, albo singla oraz longpleja razem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here