Czy pellet drzewny to ekologiczny materiał opałowy?

Żyjemy w czasach rosnącej świadomości ekologicznej i coraz większej dbałości o środowisko, dlatego mnóstwo osób poszukuje alternatywnych źródeł energii. Za ekologiczny materiał opałowy uchodzi pellet drzewny, który zyskuje na popularności wśród właścicieli domów. Czy jednak naprawdę można uznać go za opałe o niskim stopniu szkodliwości dla środowiska? Wyjaśniamy to w artykule.

Czym dokładnie jest pellet drzewny?

Pellet drzewny to naturalny materiał opałowy, który powstaje z rozdrobnionej drzewnej biomasy. Chodzi o różnego rodzaju odpady drzewne, takie jak trociny, wióry czy też zrębki. Materiał ten jest poddawany procesowi suszenia, rozdrabniania i prasowania pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu uzyskuje się zwarte granulki o jednolitej wielkości i kształcie. 

Odnawialne i wydajne źródło energii

Sposób produkcji pelletu drzewnego przyczynia się do tego, że charakteryzuje się on wysoką gęstością energetyczną oraz niską zawartością wilgoci, co przekłada się na jego dużą wydajność jako źródła energii. W porównaniu do tradycyjnych i najczęściej stosowanych paliw stałych, takich jak drewno czy węgiel, posiada on znacznie wyższą wartość opałową, co oznacza, że jest w stanie wygenerować więcej ciepła przy tej samej masie paliwa. Pellet drzewny umożliwia więc zarówno obniżenie kosztów ogrzewania, jak i oszczędność samego materiału paliwowego, co na pewno ma wymiar ekologiczny.

Pellet drzewny jest też powszechnie uważany za odnawialne źródło energii, ponieważ powstaje z drzewnej biomasy, która jest naturalnym produktem ubocznym w przemyśle drzewnym.

Mniej pyłu i szkodliwych substancji podczas spalania

Pellet drzewny podczas spalania wydziela mniej pyłu i szkodliwych chemicznych substancji w porównaniu do zwykłego drewna czy węgla. Ten materiał opałowy dostępny w ofercie hurtowni olejów samochodowych Magnat wytwarza o wiele mniejsze ilości związków siarki i azotu oraz zapewnia niemalże zerową emisję dwutlenku węgla. Zawiera też mało popiołu. Dzięki temu jego stosowanie przyczynia się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób układu oddechowego.

Pellet drzewny a ekologia: podsumowanie

Jednocześnie warto mieć świadomość, że do produkcji pelletu potrzeba sporo energii, a jego transport może zwiększać ślad węglowy. Uwzględniając te argumenty, trudno jednak o znalezienie opału o całkowicie neutralnym oddziaływaniu na środowisko. Mimo wszystko, z przyczyn wyżej wymienionych w tym artykule, pellet drzewny można z całym przekonaniem uznać za jedno z mniej szkodliwych dla środowiska źródeł energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj