Rodzaje klimatyzatorów do domów jednorodzinnych

Coraz częściej decydujemy się na montaż klimatyzacji w domu. Ma to związek przede wszystkim ze zmianami klimatycznymi, które sprawiają, że musimy zmagać się z uciążliwymi upałami. Wyjaśniamy, jakie urządzenia klimatyzacyjne znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych.

Klimatyzacja do domu – dostępne rozwiązania

W domach jednorodzinnych montowane są różne rodzaje klimatyzatorów. Najprostszy podział dzieli klimatyzatory domowe na przenośne oraz stacjonarne. Różnią się one wielkością, efektywnością pracy i ceną, a korzystanie z poszczególnych rozwiązań w odmienny sposób wpływa na komfort termiczny. Zarówno klimatyzatory przenośne, jak i stacjonarne możemy podzielić pod względem budowy oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych. Wyróżniamy m.in. klimatyzatory monoblokowe i klimatyzatory typu split. W celu chłodzenia kilku pomieszczeń jednocześnie stosowane są klimatyzatory multisplit, a także klimatyzatory kanałowe i kasetonowe.

Wybór odpowiedniego rodzaju klimatyzatora do domu jednorodzinnego powinien zostać skonsultowany ze specjalistami. Tylko wówczas wybierzemy optymalnie spełniające indywidualne oczekiwania rozwiązanie i nie narazimy się na zbędne koszty oraz kłopoty z działaniem klimatyzacji – podkreśla specjalista z firmy RKinstal.

Co warto wiedzieć na temat klimatyzatorów przenośnych?

Klimatyzatory przenośne to tanie i chętnie stosowane rozwiązanie, jednak nie sprawdzi się ono w celu efektywnego chłodzenia większych pomieszczeń. Przenośne klimatyzatory monoblokowe i przenośne klimatyzatory typu split to rozwiązanie doraźne np. do niewielkiej sypialni lub domowego gabinetu. Efektywność działania klimatyzatorów przenośnych zależy od ich jakości, jednak urządzenia tego typu zawsze wymagają odprowadzenia ciepłego powietrza (specjalnym wężem) przez uchylone okno, co powoduje, że w czasie upałów napływa do pomieszczenia gorące powietrze, zmniejszając skuteczność działania klimatyzatora.

Klimatyzatory stacjonarne – co warto o nich wiedzieć?

Klimatyzatory stacjonarne to bardzo dobre rozwiązanie do domu jednorodzinnego. Cechują się one różnym sposobem montażu oraz efektywnością działania. W tej kategorii wyróżniamy m.in. klimatyzatory typu split i multisplit, które są obecnie najchętniej wybierane do domów jednorodzinnych. Cechują się one cichą pracą, estetycznym wyglądem oraz stosunkowo niskim kosztem użytkowania. Klimatyzator typu split służy do schładzania jednego pomieszczenia; klimatyzator multisplit to rozwiązanie pozwalające schładzać kilka pomieszczeń jednocześnie. Nowoczesna klimatyzacja stacjonarna pozwala na montaż jednostki rozprowadzającej chłodne powietrze m.in. na ścianie, suficie, a także przy podłodze.

Do grupy klimatyzatorów stacjonarnych zaliczamy także klimatyzatory kasetonowe, których jednostki wewnętrzne umieszczane są pod sufitem podwieszanym, klimatyzatory kanałowe, a także klimatyzatory okienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here