Czy z koncentratorów tlenu mogą korzystać dzieci?

Koncentrator tlenu jest urządzeniem medycznym, które za pośrednictwem maski twarzowej lub kaniuli nosowej dostarcza choremu wysoko skoncentrowany tlen. Koncentrator pobiera z otoczenia powietrze atmosferyczne, filtruje je i nawilża, dzięki czemu pacjent otrzymuje możliwie najwyższą dawkę czystego tlenu. Urządzenie stosowane jest w terapii osób cierpiących na choroby, w których przebiegu dochodzi do niewydolności oddechowej.

W jakich chorobach stosuje się tlenoterapię?

Największą grupę użytkowników koncentratorów tlenu tworzą pacjenci cierpiący na choroby układu oddechowego, takie jak POChP, rozedma płuc, dysplazja oskrzelowo-płucna, astma oskrzelowa, rozstrzenie oskrzeli, zwłóknienie płuc i mukowiscydoza. Terapia tlenem stosowana jest też u pacjentów kardiologicznych i onkologicznych, a niekiedy również w ramach rehabilitacji pozabiegowej, w celu łagodzenia dolegliwości o podłożu neurologicznym i w stanach obniżonego samopoczucia towarzyszących zaburzeniom psychicznym. Koncentratory tlenu używane są na oddziałach szpitalnych i w leczeniu domowym.

Stosowanie koncentratorów tlenu u dzieci

Tlenoterapia jest wykorzystywana w leczeniu wszystkich pacjentów z niedoborem tlenu we krwi, a więc również u dzieci. Na oddziałach intensywnej terapii stosuje się ją m.in. u noworodków z dysplazją oskrzelowo-płucną. Koncentrator tlenu jest urządzeniem niezbędnym w sytuacji, gdy rodzice decydują się na domową opiekę nad dzieckiem chorym na mukowiscydozę lub inną przewlekłą chorobę wymagającą wspomagania oddychania – podobnie jak ssaki medyczne, pulsoksymetr i nawilżacz powietrza. Opiekunowie mogą zdecydować się na zakup koncentratora lub skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu medycznego, np. Medseven z Bydgoszczy.

W sklepach i wypożyczalniach sprzętu medycznego dostępne są stacjonarne i przenośne koncentratory tlenu. Te pierwsze stosowane są u pacjentów obłożnie chorych. Jeśli dziecko nie ma problemów z poruszaniem się lub lekarze prognozują stopniową poprawę sprawności, warto zdecydować się na koncentrator przenośny (np. DeVillbiss iGo z torbą i wózkiem). Tego typu urządzenia są lżejsze i nie wymagają stałego zasilania sieciowego, dzięki czemu ich użytkownicy mogą przemieszczać się w miarę swobodnie. Jest to szczególnie istotne u tych chorych, którzy wymagają stałego podawania tlenu lub stosowania koncentratora przez kilka godzin w ciągu dnia. Wybór przenośnego koncentratora tlenu jest szczególnie wskazany dla małoletnich pacjentów. Dzięki takim urządzeniom rodzice mogą zabierać chore dziecko na wycieczki czy spotkania z rówieśnikami, co jest niezwykle ważne dla rozwoju małego pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj