Jak piana aktywna pomaga usunąć brud z samochodów?

Właściciele szczególnie dbający o stan samochodów często poprzedzają mycie karoserii i felg szamponem przez nałożenie piany aktywnej. To zabieg, który pozwala dokładniej usunąć najtrudniejsze zabrudzenia i wpływa na poprawę wyglądu auta. Ta czynność ma jednak jeszcze jedną istotną zaletę – pozwala na bezdotykowe usuwanie zaschniętego nalotu np. błota i w ten sposób chroni lakier przed przypadkowym powstaniem drobnych rys podczas czyszczenia.

Mycie samochodu to najczęstszy, ale też najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, który pozwala utrzymać idealny wygląd auta. Im częściej jest wykonywany, tym lepiej na co dzień prezentuje się pojazd – pod warunkiem, że mycie jest wykonywane w sposób bezpieczny.

– Przede wszystkim polecamy mycie ręczne lub bezdotykowe, a zdecydowanie odradzamy korzystanie z myjni automatycznych z wielkimi szczotkami, które mogą pozostawiać na lakierze mikro rysy – mówi specjalista z internetowego sklepu Gloss Factory, który zajmuje się sprzedażą kosmetyków i akcesoriów samochodowych. – Jednak nawet czyszcząc auto własnoręcznie lub korzystając z myjki ciśnieniowej należy zachować szczególną ostrożność usuwając zaschnięte i mocno przylegające do karoserii zabrudzenia. Można wtedy łatwo zarysować lakier. Na szczęście dzięki pianie aktywnej jest bezpieczny sposób, żeby tego uniknąć.

Myjka ciśnieniowa lub myjnia bezdotykowa

Piana aktywna jest silnie skoncentrowanym preparatem czyszczącym przeznaczonym do wspomagania mycia uciążliwych zabrudzeń na pojazdach. Działa w ten sposób, że po nałożeniu na karoserię zmiękcza mocno zaschnięty nalot i powoduje, że staje się on łatwy do usunięcia. Warto przy okazji zaznaczyć, że jej formuła nie jest agresywna dla lakieru i nie powoduje jego blaknięcia, osłabienia struktury czy powiększenia istniejących uszkodzeń w tej warstwie ochronnej. Oddziałuje tylko na nalot i brud.

Najlepszym sposobem nakładania preparatu na karoserie i felgi jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej. Można wykorzystać do tego modele urządzeń skonstruowane specjalnie do czyszczenia samochodów – są one wtedy zaopatrzona w pianownice, czyli specjalne pojemniki na substancje zmiękczające brud, które mieszają się z wodą podczas wyrzucania ich przez dyszę pod dużym ciśnieniem. Można korzystać także z myjek ciśnieniowych przeznaczonych dla innych branż, ale wtedy należy do nich dokupić pasującą pianownicę w sklepie auto detailingowym. Natomiast osoby, które nie mają takich urządzeń, powinny korzystać z myjni bezdotykowych. Należy jednak przedtem znaleźć odpowiedni punkt usługowy, który oferuje programy do mycia z funkcją nakładania piany aktywnej. Niestety wiele z działających myjni wciąż nie ma takiej możliwości.

Czyszczenie pianą aktywną

Piana aktywna potrzebuje nieco czasu, aby zmiękczyć zaschnięte błoto i pozostałe nieczystości. Dlatego po rozprowadzeniu jej po całej karoserii i kołach należy odczekać chwilę, aż zadziała skutecznie. Nie trwa to długo – po kilku minutach piana zaczyna znikać, a pozostały po niej płyn ścieka na ziemię.

Ważna jest także kolejność, w jakiej się ją nakłada. Rozprowadzanie należy rozpocząć od spodu samochodu – kół, elementów podwozia i progów, a następnie poruszać się do góry aż po dach. Trzeba postępować tak dlatego, że dół pojazdu jest zwykle najbardziej zabrudzony i preparat potrzebuje w tej części więcej czasu, aby  skutecznie rozmiękczyć nalot.

Następnym krokiem jest zmycie resztek preparatu razem ze zmiękczonym nalotem po kilku minutach. Nie można dopuścić do zaschnięcia pozostałości piany na karoserii, bo wtedy usuniecie jej oraz brudu będzie trudniejsze. Dlatego nie powinno się wykonywać tej operacji w upalne dni, bo wysoka temperatura skraca czas oddziaływania substancji. Proces zmywania kosmetyku zmieszanego zbrudem najlepiej znowu przeprowadzić strumieniem pod wysokim ciśnieniem – jeśli jest taka możliwość, to lepiej użyć do płukania ciepłej wody. Tym razem należy to robić w odwrotnej kolejności niż na początku – trzeba zacząć od dachu, a następnie kierować strumień coraz niżej.

Zakończenie mycia wstępnego

Czasami już wykonanie tylko tych operacji kończy się całkowitym usunięciem brudu, ale częściej jest to tylko faza wstępna mycia. Następnym etapem powinno być dokładne czyszczenie szamponem samochodowym. Jednak w wypadku zabrudzeń bardzo trudnych do usunięcia operację nakładania aktywnej piany można powtórzyć miejscowo jeszcze raz i dopiero potem przejść do właściwego mycia. Cały proces oczyszczania auta powinien zakończyć się wysuszeniem karoserii specjalnymi ręcznikami lub strumieniem ciepłego powietrza z dmuchawy.

Na rynku dostępnych jest wiele dobrej jakości preparatów do wstępnego mycia. Warto jednak korzystać z wyrobów sprawdzonych firm – polecamy aktywne piany produkowane m.in. przez ADBL, Elite Detailer, ENZO Coatings, Good Stuffs czy Shiny Garage.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj