Czym się kierować wybierając idealny fotelik samochodowy dla dziecka

Stosowanie fotelika podczas jazdy samochodem z małym dzieckiem to obowiązek każdego kierowcy. Żeby jednak taka podróż była dla dziecka na pewno w pełni wygodna i bezpieczna, konieczne jest wybranie odpowiedniego fotelika samochodowego. W artykule dokładniej tłumaczymy, na jakie elementy należy zwracać uwagę podczas wybierania fotelików samochodowych oraz jakie są ich rodzaje.

Przepisy, dotyczące fotelików samochodowych

Aktualne przepisy, dotyczące podróży samochodem z małymi dziećmi powstały w 2015 roku. Największą zmianą, jaka została wówczas wprowadzona, było usunięcie z przepisów limitu wieku dziecka, do którego powinno ono podczas podróży samochodem przebywać w foteliku samochodowym i zastąpieniem go wzrostem. Według aktualnych przepisów w foteliku samochodowym powinno podróżować każde dziecko, którego wzrost jest mniejszy niż 150 cm. Wyjątkiem są dzieci, które mają już 135 cm i ważą więcej niż 36 kilogramów, czyli przekraczają dopuszczalną wagę w dostępnych fotelikach samochodowych. W takich przypadkach dziecko może jechać na tylnym siedzeniu, przypięte tylko pasami. Inny wyjątek dotyczy podróży z trójką małych dzieci. Jeżeli na tylnym siedzeniu mieszczą się tylko dwa foteliki samochodowe, wówczas trzecie dziecko, jeżeli ma przynajmniej 3 lata, może siedzieć pośrodku, przypięte tylko pasami.

Za nieprzestrzeganie tych przepisów kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 150 zł oraz może uzyskać 6 punktów karnych.

Rodzaje fotelików samochodowych

Podstawowe rodzaje fotelików samochodowych różnią się między sobą wagą dziecka, dla którego zostały stworzone. Są trzy najważniejsze grupy fotelików:

  • Foteliki samochodowe grupy 0+ – przeznaczone dla dzieci do 13 kg, czyli od narodzin do mniej więcej 12-15. miesiąca życia,
  • Foteliki samochodowe grupy 1 – przeznaczone dla dzieci od 9 do 18 kg, czyli od około 9. miesiąca do 4. roku życia.
  • Foteliki samochodowe grupy 2-3 – przeznaczone dla dzieci od 15 do 36 kg, czyli od około 4. do 12. roku życia.

W sklepach z akcesoriami dla dzieci dostępnych jest też jednak wiele modeli fotelików, które są połączeniem tych grup, czyli są przeznaczone dla większej ilości dzieci. Wśród nich są także tzw. foteliki ekonomiczne, czyli dla dzieci w przedziale 0-36 kg. Wymiana fotelika samochodowego jest konieczna w momencie, kiedy dziecko przekroczy już limit wagi fotelika, który stosowało wcześniej.

Na co oprócz wagi dziecka powinno się zwracać uwagę, wybierając fotelik samochodowy?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu z artykułami dla dzieci Forkids.pl:

Waga dziecka to nie jedyne kryterium, które powinno być brane pod uwagę podczas wybierania fotelika samochodowego. Istotne są także np. takie elementy, jak certyfikat homologacyjny oraz wyniki przeprowadzonych testów ADAC, czyli testów uderzeniowych. Każdy dostępny fotelik samochodowy powinien posiadać certyfikat, natomiast wyniki testów dla poszczególnych modeli można sprawdzić w Internecie. Są one przedstawione w postaci przyznawanych gwiazdek. Im jest ich więcej, tym lepiej.

Wybierając fotelik dla dziecka koniecznie trzeba też sprawdzić, czy dany model ma możliwość regulowania jego ustawienia. Fotelik powinien się także odznaczać dużą stabilnością. Po zamontowaniu w samochodzie nie może się kiwać na boki, ani przesuwać do przodu, ponieważ będzie to miało znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka. Ważnym kryterium wyboru powinno być też to, czy fotelik posiada jakieś dodatkowe, boczne zabezpieczenia. To także będzie miało wpływ na bezpieczeństwo. Najlepiej jest wybierać foteliki samochodowe z 5-punktowymi pasami bezpieczeństwa, ponieważ te znacznie lepiej się sprawdzają i zapewniają większe bezpieczeństwo niż modele z pasami 3-punktowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here