Dlaczego w boksie używa się rękawic?

Boks to jeden ze sportów, w których zawodnicy walczą ze sobą wyłącznie przy użyciu pięści. Jednym z podstawowych, a przy tym najważniejszych elementów wyposażenia pięściarza są rękawice bokserskie. Obowiązek noszenia rękawic podczas walk na ringu został wprowadzony dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Wcześniej zawodnicy rywalizowali ze sobą na gołe pięści. Dlaczego w boksie używa się rękawic?

Pierwsze rękawice używane przez pięściarzy

Walki na pięści to sport, który znany był już w starożytnej Grecji i Cesarstwie Rzymskim. Można więc śmiało powiedzieć, że to jeden z najstarszych sportów uprawianych do czasów współczesnych. Na początku zawodnicy rywalizowali ze sobą bez użycia jakiegokolwiek sprzętu chroniącego dłonie. Z tego powodu walki były bardzo krwawe i nierzadko kończyły się śmiercią jednego z pięściarzy. Pierwsze współczesne rękawice bokserskie stworzone w celu ochrony dłoni zawodnika pojawiły się dopiero w XVIII wieku. Na początku sprzęt ten wykorzystywany był jednak tylko do treningów. Walki nadal odbywały się na gołe pięści. Musiało minąć prawie 100 lat, aby rękawice na stałe wpisały się w historię boksu. Opublikowany w 1867 roku w Wielkiej Brytanii zbiór zasad zwanych Queensberry Rules wprowadził obowiązek noszenia rękawic podczas oficjalnych walk na ringu. Od 1899 roku wymóg ten bezwzględnie obowiązuje również w Stanach Zjednoczonych.

Jakie funkcję pełnią rękawice bokserskie?

Wprowadzenie zakazu walki na gołe pięści i nakaz noszenia rękawic w trakcie pojedynków toczonych przez zawodowców przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa oraz znaczącej redukcji przypadków śmierci zawodników z powodu zadawanych przez przeciwnika uderzeń.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie bokserskim Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Głównym zadaniem rękawic bokserskich jest amortyzacja ciosów, a co za tym idzie ochrona zarówno dłoni pięściarza, jak i głowy jego rywala. Budowa rękawic, w tym specjalne wypełnienie z wysokiej jakości pianki poliuretanowej o bardzo dużej wytrzymałości i znakomitych właściwościach tłumienia uderzeń sprawia, że sprzęt ten znacząco obniża ryzyko odniesienia groźnej kontuzji podczas uprawiania boksu. Choć noszenie rękawic nie jest gwarancją całkowitego wyeliminowania wszystkich urazów, które mogą spotkać pięściarza w czasie walki, to i tak dla własnego bezpieczeństwa warto zainwestować w dobrej klasy sprzęt.

Pozostałe elementy wyposażenia boksera

Rękawice to podstawowy, ale nie jedyny element wyposażenia każdego boksera, bez względu na to, czy walczy on zawodowo, czy amatorsko. Pod rękawicami muszą się znaleźć stabilizujące nadgarstek bandaże (owijki). Ze względów bezpieczeństwa pięściarze, szczególnie amatorzy, podczas treningów powinni nosić kaski ochronne. Należy również zaopatrzyć się w specjalne ochraniacze podbrzusza (suspensory) oraz ochraniacze na zęby (szczęki). Kompletny zestaw składa się także z odpowiedniego stroju, w tym spodenek i butów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here