Największe złomowiska samochodowe na świecie

Czy stary, zepsuty, częściowo zardzewiały samochód może mieć w sobie jakiś urok? Największe złomowiska samochodowe na świecie dowodzą, że tak. To miejsca, które przyciągają nie tylko klientów, ale też zafascynowanych obserwatorów i zapalonych fotografów. Tam czas zdaje się płynąć zupełnie innym torem niż wszędzie wokół. Przeszłość miesza się z nowoczesnością, skłaniając do licznych refleksji.

Największe złomowiska samochodowe na świecie

Największe złomowiska samochodowe zgromadziły tysiące aut. Poznaj miejsca o szczególnie dużych zbiorach i ciekawej historii.

  • French Lake Auto Parts – to złomowisko, które zajmuje obszar ponad 100 arów. Zgromadziło przeszło 10 000 aut, choć ta liczba zmienia się każdego dnia. French Lake Auto Parts mieści się 60 mil na zachód od Minneapolis i działa już od 1920 roku. Można tam znaleźć wiele ciekawych samochodów, nawet sprzed wieku!
  • CTC Auto Ranch – znajduje się w Denton w Teksasie, około godziny drogi na północ od Dallas. To złomowisko samochodowe specjalizuje się w samochodach typu muscle car z lat 60. i 70. Cieszy się ogromną popularnością w kraju. Co ciekawe, panujący w Denton suchy klimat chroni stare samochody przed powstawaniem rdzy, dzięki czemu świetnie nadają się do renowacji. CTC Auto Ranch zgromadziło ponad 4000 pojazdów. Oprócz takich, które można odrestaurować, znajdują się tu także części samochodowe i
  • Georgia Old Car City – to nie jest zwykłe złomowisko, to prawdziwe muzeum starych aut. Jest ich tu aż 4000. Najciekawsze jest to, że stoją w lesie. Ponieważ są tam już dziesiątki lat, powoli stapiają się z przyrodą. Walter Dean Lewis – obecny właściciel, przestał handlować samochodami około 2009 roku. Postanowił przekształcić złomowisko w muzeum, które każdy może odwiedzić. Cena za wejście to 15 $, a jak ktoś zamierza robić zdjęcia – 25$. Chętnych do podziwiania nietypowego muzeum wraków nie brakuje.

Złomowiska w Europie

Wymienione wyżej złomowiska mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, a jak na ich tle wygląda Europa? Tutaj wrażenie może zrobić na przykład niezwykłe szwajcarskie cmentarzysko samochodów w Red. Podobnie jak Old Car City, mieści się ono w lesie. Spoczywa tam ponad 1000 starych aut. Mieszkańcy miasta Red są na tyle urzeczeni niecodziennym klimatem złomowiska, że postanowili ochronić je przed likwidacją, dzięki czemu istnieje do dziś.

Także w Polsce istnieje sporo złomowisk, które szczycą się ogromną ilością zgromadzonych pojazdów. Na przykład Auto Złom w Łodzi – Caban Recykling. To punkt, do którego każdego dnia trafiają kolejne nienadające się już do użytku pojazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here