Każdy pojazd ma określoną żywotność i po pewnym czasie ze względu na kiepski stan techniczny oraz rosnące w wyniku powtarzających się awarii wydatki musi być wycofany z eksploatacji. Taki los czeka również auta, w przypadku których ubezpieczyciel orzekł szkodę całkowitą oraz te, których po prostu nie opłaca się naprawiać. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przekazanie samochodu na złom musi się odbyć według ściśle określonych procedur.

Jak wygląda przekazanie auta na złom?

Ze względu na dążenie do redukcji ilości niebezpiecznych odpadów trafiających bezpośrednio na wysypiska, a także z uwagi na chęć zmniejszenia liczby sprzedawanych części pochodzących z nielegalnie rozmontowywanych pojazdów, do wyrejestrowania wozu konieczne okaże się przedstawienie zaświadczenia, że właściciel dokonał złomowania samochodu. W Katowicach pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności i odbiór auta oferuje firma AUTOZŁOM24H.COM. Według istniejących przepisów w celu utylizacji pojazdu konieczne będzie dostarczenie go do skupu albo zlecenie jego odbioru podmiotowi posiadającemu zezwolenie na prowadzenie takiej działalności. Konieczne okaże się przekazanie dokumentów – dowodu rejestracyjnego oraz tytułu własności, jeżeli w nim przekazujący nie figuruje. W przypadku rejestracji na firmę potrzebny będzie wypis z KRS, osoby fizyczne powinny natomiast wylegitymować się dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym ich tożsamość.

Co dzieje się ze złomowanym pojazdem?

Złomowany samochód jest poddawany demontażowi. w pierwszym rzędzie usuwa się z niego płyny eksploatacyjne mogące zanieczyścić środowisko – resztki paliwa, olej ze skrzyni biegów, silnika oraz mostu, a także płyn chłodzący, płyn do spryskiwaczy, AdBlue oraz płyn hamulcowy. Wyciągany jest również akumulator. Części, które nadają się jeszcze do użytku, mogą być przeznaczone na sprzedaż, pozostałe stają się źródłem surowców wtórnych. Dzieje się tak z pozyskiwaną z wraku stalą i aluminium, miedzią czy innymi stopami. Utylizowane są też części gumowe, tworzywa sztuczne oraz szkło. Cennym elementem będzie katalizator. Do złomowania można kierować pojazd w każdym stanie, w tym zdekompletowany. Warto jednak pamiętać, że za brakującą masę trzeba będzie dopłacić. Firma AUTOZŁOM24H.COM z Katowic zajmuje się profesjonalnym złomowaniem samochodów i ich demontażem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj