Kiedy i jakimi preparatami należy odkażać jamę ustną?

Gdy słyszysz o potrzebie odkażania jamy ustnej, to najczęściej wiążesz to zalecenie z profilaktyką próchnicy. Słusznie, ponieważ to właśnie bakterie są odpowiedzialne za destrukcję szkliwa, a następnie głębszych tkanek zębów. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego warto używać środków powstrzymujących rozwój bakterii. Dowiedz się, kiedy i dlaczego należy odkażać jamę ustną.

Środki do higieny jamy ustnej pozwalają w prosty sposób kontrolować ilość bakterii rozwijających się na resztkach pokarmowych, które pozostają na zębach po każdym posiłku. Ich aktywność powoduje niekorzystne zmiany pH.

Dlaczego należy kontrolować pH w jamie ustnej?

W spożywanych pokarmach znajduje się duża ilość cukru, który stanowi doskonałą pożywkę do rozwoju bakterii kariogennych, czyli powodujących próchnicę. Mechanizm powstawania próchnicy syntetycznie opisuje specjalista z hurtowni dentystycznej Limedic– Różne szczepy bakterii bytujące w jamie ustnej, w tym przede wszystkim paciorkowce, w procesach metabolicznych rozkładają cukry. Produktami tych przemian są kwasy, w tym także kwas mlekowy, który powstaje na skutek rozkładu sacharozy. Im więcej kwasu mlekowego, tym niższe pH, czyli mocniejsze zakwaszenie jamy ustnej. W środowisku kwaśnym dochodzi do wymywania jonów fosforu i wapnia ze szkliwa. Demineralizacja szkliwa sprawia, że przestaje ono chronić ząb przed wnikaniem bakterii do głębiej położonych tkanek. Tak rozpoczynają się zmiany próchnicze. 

Poziom zakwaszenia jamy ustnej obniżysz poprzez regularne szczotkowanie zębów. Dzięki mechanicznemu oczyszczaniu usuwasz z jamy ustnej resztki pokarmowe i w ten sposób ograniczasz rozwój bakterii. Pasty mogą też zawierać środki bakteriostatyczne, które przedłużają efekt świeżości.

Szczotkowania zębów można połączyć przy zastosowaniu środków do higieny jamy ustnej w postaci płukanek. Pozwalają one nie tylko kontrolować pH w jamie ustnej, ale także wspomagają remineralizację szkliwa. Nie brakuje też płynów, których działanie zmierza do poprawienia koloru lub podtrzymania przez dłuższy czas efektów wybielania zębów. Ponadto zapewniają one świeży, przyjemny zapach z ust.

Płukanki należy stosować zgodnie z zaleceniem producenta. Najczęściej używa się ich po każdym myciu zębów, ale też w sytuacjach, gdy nie masz możliwości starannego szczotkowania. Płukanie pozwala usunąć z zębów część pokarmów, szybko odświeżyć jamę ustną i przywrócić poczucie komfortu. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach oficjalnych, gdy chcesz mieć poczucie pewności, że Twój oddech nie będzie odstręczający dla osób, w których bezpośredniej bliskości przebywasz.

Kiedy konieczna jest regularna dezynfekcja jamy ustnej?

Dezynfekcja jamy ustnej zabezpiecza Cię przed zakażeniem, ale jednocześnie obniża ryzyko przenoszenia materiału zakaźnego na inne osoby. Najpopularniejsze są preparaty do dezynfekcji jamy ustnej, które zawierają w składzie chlorheksydynę (CHX). Ten organiczny związek chemiczny wykazuje bardzo dobre właściwości antyseptyczne, a przy tym jest łatwo wydalany z organizmu.

Preparaty z chlorheksydyną można bezpiecznie stosować również w jamie ustnej. Doskonale sprawdza się przy różnego rodzaju infekcjach. Podawane w postaci płukanek preparaty do odkażania jamy ustnej wspomagają leczenie stanów zapalnych dziąseł, aft, pleśniawek czy chorób przyzębia. Można je stosować profilaktycznie, a także jako środki wspomagające leczenie sezonowych przeziębień, np. infekcji gardła.

Odkażanie jamy ustnej jest zalecane także w przypadku krwawienia z dziąseł czy występowaniu odleżyn powodowanych przez protezy lub aparaty ortodontyczne. Doskonale  sprawdzają się też w leczeniu ran dziąseł po zabiegach operacyjnych, np. po ekstrakcji naturalnych zębów lub wstawianiu implantów. Dzięki zastosowaniu preparatów z chlorheksydyną można uniknąć zakażeń pooperacyjnych, a w efekcie przyspieszają procesy gojenia się dziąseł i innych tkanek miękkich w jamie ustnej.

Wnioski z przytoczonej analizy są oczywiste: środki do higieny i dezynfekcji jamy ustnej należy stosować zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo. W pierwszym przypadku zapobiegają powstawaniu zakażeń tkanek miękkich i demineralizacji szkliwa – w ten sposób chronią przed powstawaniem ognisk próchnicy. Przy zastosowaniu leczniczym celem jest opanowanie infekcji i wspomaganie procesów gojenia się tkanek miękkich w jamie ustnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here