Jak szybko posprzątać dom - rady dla zabieganych

Każdy pragnie przebywać w czystych pomieszczeniach, ale wymaga to regularnych porządków. Niestety wielu osobom brakuje czasu na wypełnienie szeregu domowych obowiązków. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na skrócenie czasu potrzebnego do wysprzątania domu, przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności wykonywanych prac. Pora zastanowić się nad tym, jak nie marnować zbyt wiele swojego cennego czasu na sprzątanie, co podniesie komfort życia. 

 

Czysty dom bez wielogodzinnego sprzątania? To możliwe!

 

Przed przystąpieniem do sprzątania warto dobrze je zaplanować, przygotować plan działania na co najmniej tydzień. Przyda się lista z zadaniami do wykonania, które będą odhaczane po ich wykonaniu, co działa bardzo motywująco. Zacząć powinno się od najbardziej zabrudzonego pomieszczenia, aby mieć najtrudniejsze zadanie jak najszybciej za sobą. Problematyczne jest zwykle utrzymanie porządku w kuchni – sprzątać należy od góry, czyli rozpocząć od lamp, półek, regałów i szafek. Potem można przejść do blatów kuchennych, a na koniec zostawić sobie podłogę. Syzyfową pracą byłoby zaczęcie od podłogi czy blatów, bo zabrudzenia z góry ponownie znajdą się na dole, przez co będzie trzeba powtarzać wszystkie czynności i marnować niepotrzebnie czas. Istotne jest także kierowanie się od środka do zewnątrz – najpierw powinno się opróżnić szafki i półki, umyć je, a następnie wyczyścić blaty. Wyszorować trzeba lodówkę i piekarnik.

 

Każdy chce, aby sprzątanie było jak najprostsze i jak najszybsze, dlatego warto wspomóc się różnymi akcesoriami i odpowiednimi środkami czyszczącymi. Mając zmywarkę, można ją wykorzystać nie tylko do mycia naczyń, ale też różnego typu bibelotów, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu na ich czyszczenie. W sprzątaniu pomogą chłonne mopy, ścierki z mikrofibry, szczoteczka do zębów. 

 

Szybkie i efektywne sprzątanie całego domu

 

Najszybszym sposobem na pozbycie się zabrudzeń jest wciągnięcie ich ssawką odkurzacza. Nie służy on wyłącznie do sprzątania podłóg, ale też ścian, sufitów, mebli, półek i książek. Wystarczy wyposażyć się w różnej wielkości końcówki. Sposobem na pozbycie się kurzu będzie też użycie szczotki do czyszczenia butelek – wystarczy ją owinąć wilgotną ścierką. Trzeba też pamiętać o wytrzepaniu z kurzu dywanów na zewnątrz. Niezwykłą pomocą w każdym domu będzie automatyczny odkurzacz bezprzewodowy Xiaomi, który na bieżąco usuwa wszelkie zabrudzenia znajdujące się na podłodze, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo czasu i energii, jednocześnie ciesząc się codziennie czystością. 

 

Brudne okna nie wyglądają estetycznie – po zdjęciu firan i zasłon wystarczy nastawić pranie, a w międzyczasie wyszorować ramy okienne, po czym umyć szyby. Płynem do mycia szyb można przy okazji przetrzeć meble, szkło, lustra. Wiele osób nie lubi sprzątać łazienki, ale nie musi być to czasochłonne i uporczywe. Ważne jest zaczęcie od wyczyszczenia fug za pomoc specjalnego preparatu, potem przejście do mycia armatury łazienkowej – można zaoszczędzić czas i stosować do wszystkiego uniwersalny środek w postaci wody wymieszanej z octem. Na koniec pozostaje posprzątać pokój – wytrzeć sprzęty elektroniczne z kurzu, umyć ekrany. Pozbyć trzeba się także plam – te po winie można usunąć za pomocą wody sodowej, a tłuste posypać talkiem i po kilkunastu minutach odkurzyć zabrudzone miejsce. Sposobem na tłustą podłogę będzie użycie roztworu wodnego z terpentyną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here