Jak walczyć z wilgocią w domu?

Mieszkasz w starym domu? Z pewnością zmagasz się z problemem wilgoci. Stare mury nasiąknięte wodami opadowymi, dziurawy dach, czy też nieodpowiednia izolacja mogą być przyczyną takiego stanu rzeczy. Jak walczyć z wilgocią w domu?

Skąd bierze się wilgoć w domu?

Wśród podstawowych przyczyn pojawiania się jej w domach można rozpoznać niewłaściwą izolację cieplną lub brak docieplenia, brak wentylacji lub niewystarczająca wymiana powietrza, nieszczelności dachu, lub też niedogrzanie budynku.

Jak zapobiegać powstawaniu wilgoci?

Po pierwsze zawsze konieczne jest by zlikwidować źródło wilgoci. po usunięciu przyczyny można przystąpić do eliminowania jej ze starego budynku. Zawsze jednak będzie się to wiązało z czynnościami naprawczymi i kosztami. Ich nakład zależeć będzie z rozmiarem zagadnienia wody oraz kondycji domu.

Jeżeli źródłem wilgoci jest przeciekający dach, należy go uszczelnić. gdy mamy do czynienia z zawilgoceniem pochodzącym od ścian, konieczne będzie zrealizowanie, oczyszczenie lub wymiana orynnowania i odprowadzenie wody deszczowej z dala od budynku za pomocą rur spustowych i drenażowych.

Jak zwalczać wilgoć?

Woda pochodząca z ziemi jest problemem wymagającym dużych inwestycji w istniejący dom. Niezbędne będzie wykonanie membrany poziomej, w postaci tak zwanej „podcinki”, tudzież nieco droższej, ale prostszej metody – iniekcji mikrokrystalicznej. Słuszne też będzie wyburzenie starych podłóg, ułożenie nowych podkładów podpodłogowych, izolacji przeciwwodnych i nowych posadzek. Także w temacie podwalin może okazać się zasadnicze wykonanie odbudów i zrobienie izolacji.

Bywa, że w starych domach wystarczy odtworzenie działającej wentylacji i problem zawilgocenia, jeśli nie jest mocno zaawansowany, powinien zaniknąć.

Po wyeliminowaniu źródła wilgoci (jeśli jest związane z zapleśnieniem i degradacją ścianek lub boazerii), należy je odbić i dokonać odkażania poprzez użycie środków grzybobójczych i, ewentualnie, ozonowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here