Jakie są właściwości chłodziw olejowych i wodorozcieńczalnych?

Aktualnie do smarowania i chłodzenia powierzchni trących w obrabiarkach CNC stosuje się dwa typy chłodziw. Są to chłodziwa bazujące na kompozycjach olejowych i środki syntetyczne, wodorozcieńczalne. W tym drugim przypadku możemy spotkać się z produktami w pełni syntetycznymi i półsyntetykami, takimi jak Fuchs Ecocool do obróbki żeliwa. Każdy typ chłodziwa do obrabiarek przemysłowych ma określone właściwości i przeznaczenie. Co charakteryzuje główne rodzaje chłodziw i jakie są ich zastosowania?

Chłodziwa na bazie olejów maszynowych

Podstawowym składnikiem chłodziw olejowych są oleje maszynowe, a także olej lniany i nafta. Takie środki charakteryzujące się wolnym odparowywaniem nawet przy ekstremalnych temperaturach, zapewniają doskonałe smarowanie i pomagają zachować wyjściowe właściwości obrabianej stali. W związku z wolnym odparowywaniem mają zdecydowanie mniejszą zdolność do rozpraszania ciepła niż chłodziwa wodorozcieńczalne, takie jak półsyntetyczne chłodziwa Fuchs Ecocool. Konsekwencją wolniejszego odparowywania jest jednak zdecydowanie mniejsze zużycie. Kompozycji olejowe pomagają również w zwiększeniu precyzji obróbki twardych materiałów, zwłaszcza stali, na przykład w procesach gwintowania.

Chłodziwa wodorozcieńczalne

Odrębną kategorią chłodziw są nowoczesne, syntetyczne i półsyntetyczne środki smarne rozpuszczalne w wodzie. Ze względu na zdolność wody do szybkiego odparowywania, takie chłodziwa zapewniają zdecydowanie skuteczniejsze chłodzenie powierzchni trących niż tradycyjne kompozycje olejowe. Szybkie odparowywanie wiąże się jednak z większym zużyciem chłodziwa. Doskonałym przykładem chłodziw wodorozcieńczalnych są produkty dedykowane obróbce skrawaniem Fuchs Ecocool, które można stosować przy wierceniu, toczeniu, frezowaniu i szlifowaniu. Cechą charakterystyczną markowych środków jest niskie pienienie i duża stabilność w każdym rodzaju wody, również przy zastosowaniu wody twardej. Chłodziwa gorszej jakości mają tendencję do rozwarstwiania się. Utrata jednorodnej struktury chłodziwa sprawia, że części obrabiarek, które mają z nim styczność, mogą szybko rdzewieć.

Dostępne na rynku chłodziwa olejowe i syntetyczne, wodorozcieńczalne, najczęściej wzbogacane są dodatkowymi substancjami, które nadają im specjalne właściwości i określają ich zastosowania. W ten sposób możemy wyróżnić chłodziwa do stali i żeliwa, czego przykładem jest chłodziwo półsyntetyczne Fuchs Ecocool, przeznaczone do toczenia kształtowego, toczenia z dużą prędkością, do wyostrzenia detali, do gwintowania, wiercenia głębokiego czy precyzyjnego wykańczania obrabianych elementów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here