Jak korzystać z prostownika samochodowego?

Akumulator jest jednym z ważniejszych elementów samochodu. To dzięki niemu możliwe jest uruchomienie pojazdu i rozpoczęcie jazdy. Jednak długi czas użytkowania lub niskie temperatury zimą, mogą powodować nieprawidłową pracę akumulatora, która może skutkować jego rozładowaniem. Ratunkiem w takiej sytuacji może być prostownik. Dlatego warto wiedzieć, jak go poprawnie używać.

Czym jest prostownik?

Prostownik to urządzenie, które nazywane jest często ładowarką do akumulatorów. Nic dziwnego, ponieważ prostownik nie jednego kierowcę uratował z opresji, kiedy akumulator odmówił posłuszeństwa.

Jak tłumaczy ekspert ze sklepu z częściami do samochodów osobowych i ciężarowych RozruchProstownik jest urządzeniem, którego zadaniem jest zmiana napięcia przemiennego na napięcie stałe. Dlatego też prostowniki używane są do zasilania maszyn, urządzeń oraz układów elektrycznych w pojazdach. Prostownik jest w stanie naładować akumulator w samochodzie, dzięki czemu możliwe będzie ponowne uruchomienie silnika. Prostowniki dostępne są w wielu rodzajach, dlatego przed zakupem warto sprawdzić opinie na temat danego modelu i producenta. Zdecydowanie odradza się zakup najtańszych modeli.

Jak naładować akumulator prostownikiem?

Pierwszym krokiem, szczególnie jeśli posiada się prostownik standardowy, powinno być odłączenie akumulatora od instalacji elektrycznej. W przypadku nowszych modeli mikroprocesorowych, ten zabieg nie jest konieczny. Następnie należy uważnie podłączyć prostownik do akumulatora, zwracając uwagę na bieguny. Czerwony kabel prostownika powinien być podłączony do bieguna dodatniego, natomiast czarny do ujemnego. Pomyłka na tym etapie może mieć poważne skutki, takie jak uszkodzenie głównego bezpiecznika instalacji elektrycznej w pojeździe. Jeśli kable zostały prawidłowo podłączone, należy włączyć prostownik do prądu.

Jak długo trwa ładowanie akumulatora prostownikiem?

Całkowity czas ładowania może być różny i jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju prostownika. Jeśli zależy nam na tym, aby tylko odpalić samochód czas ładowania będzie krótki i w większości przypadków wystarczy około 15 – 20 minut. Jednak takie rozwiązanie będzie skutkować szybkim ponownym rozładowaniem się akumulatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here