W przeszłości tapetowanie rozpoczynało się od wyklejenia ściany starymi gazetami, które miały wyrównać powierzchnię ściany. Obecnie fachowcy stanowczo odradzają stosowanie tego zabiegu. Za to możesz położyć na ścianę tapetę, której grafiką jest stara gazeta. Reprodukowanie różnych tekstów jest ważnym nurtem we współczesnym wzornictwie tapet. Zapraszamy na szybki przegląd tapet do czytania.
Tapety z napisami kojarzą się przede wszystkim z pokojem dziecięcym czy salą edukacyjną w przedszkolu. Jednak oferta tapet z hasłami, tekstami odręcznymi i reprodukcjami różnych druków jest bardzo szeroka. Znajdziemy w niej tapety do biur i lokali użytkowych, do sypialni, a nawet takie, których można użyć z powodzeniem w salonie.
Czy tapeta może mieć walory edukacyjne?
Kontakt dziecka z literami jest konieczny do nauki czytania. Rozpoznawanie i nazywanie poszczególnych liter to początek drogi, która prowadzi do zdobycia umiejętności czytania tekstu. O możliwościach wyboru tapet edukacyjnych mówi specjalista ze sklepu online z tapetami Kraina Barw: – Posiadamy tapety, których grafika jest skomponowana z kolorowych liter – dużych i łatwo rozpoznawalnych. Jeżeli tapeta znajdzie się na ścianie w pokoju dziecka, zawsze będzie pod ręką, gdy nadarzy się okazja, aby pobawić się w rozpoznawanie liter i próby odczytywania prostych słów. Bardzo interesującą propozycją są tapety z alfabetem, na których każda litera skojarzona jest na ze zwierzęciem o odpowiedniej nazwie. Alternatywą dla tapet są papierowe bordery z literami, które można umieścić na wysokości wzroku dziecka. Tapety z literami mają nie tylko walory edukacyjne, ale też estetyczne: to piękna dekoracja ściany, której kolory łatwo dopasować do reszty wystroju pomieszczenia.
Mówiąc o tapetach edukacyjnych, nie sposób pominąć tapet z cyframi, a także fototapet z mapami, które mogą być świetnym materiałem edukacyjnym dla dzieci w wieku szkolnym i młodszych nastolatków. Można je łączyć z borderami z nadrukowanymi literami alfabetu.
Newsy na tapecie
Istnieje wiele tapet, które dosłownie nadają się do czytania. Dobrym przykładem są reprinty archiwalnych gazet wykorzystane w projektach tapet. Co prawda newsy są mocno zdezaktualizowane, ale jak najbardziej nadają się do przeczytania. Zamiast kombinacji mniej lub bardziej przypadkowych słów, przynoszą autentyczne teksty dziennikarskie. Tego typu grafika to coś więcej niż standardowe tapety z napisami: to jednocześnie forma graficzna i komunikat tekstowy. Nowoczesny kolaż z wycinków gazet bardzo dobrze nadaje się do pokoju nastolatka, ale także jako tapeta do lokalu usługowego czy gastronomicznego.
Jedną z najbardziej intrygujących form tapet z napisami są reprodukcje tekstów pisanych ręcznie. Przykłady takich znajdziesz w ofercie firmy Linwood, a dokładnie w kolekcji Ephemera, która zawiera tapety z reprodukcjami druków ulotnych. W zamierzeniu projektantów jest to rodzaj sentymentalnego przypomnienia, jak dużo jest drukowanych drobiazgów, które żyją przez jedną chwilę. Niektóre, jak na przykład bilety na komunikację publiczną, powstają tylko po to, aby na kilka sekund przykuć spojrzenie kontrolera i zaraz potem trafić do kosza.
Na tapetach z kolekcji Ephemera znalazły się reklamy, etykiety, instrukcje obsługi i odręczne notatki. Te subtelne tapety są tak eleganckie, że możesz ich użyć nawet w klasycznie urządzonym salonie czy sypialni w stylu skandynawskim. Doskonale nadają się też do kuchni i miejsc użyteczności publicznej.
Przepisy na kuchennej ścianie
Tapety z napisami i tekstami są bardzo chętnie wykorzystywane do tworzenia aranżacji kuchni. Świetnym przykładem są tapety z nadrukowanymi przepisami kulinarnymi, odtwarzające menu restauracji, porady ogrodnicze i wiele innych praktycznych tekstów. To treści, które tradycyjnie były umieszczane w popularnych kalendarzach z wydzieranymi kartkami. Na tapecie wszystkie te druki są zebrane w jednym miejscu – tworzą specyficzną tablicę ogłoszeń.
Funkcje informacyjne i użytkowe tego typu tapet są z oczywistych powodów ograniczone. Ich dodatkowy urok wynika z tego, że są to przepisy zazwyczaj sprzed kilkudziesięciu lat. Dla osób starszych mogą być impulsem do uruchomienia wspomnień, do sentymentalnej wycieczki w przeszłość. Najczęściej są jednobarwne lub drukowane w przygaszonych, lekko wyblakłych kolorach. Świetnie komponują się z kuchniami urządzonymi w stylu rustykalnym lub vintage.
Po tym, co zostało napisane, odpowiedź na tytułowe pytanie jest oczywista: tapety do czytania istnieją. Nie ograniczają się do pojedynczych wyrazów czy haseł. Na tapetach można spotkać teksty dziennikarskie, menu restauracji, a nawet odręczne notatki. Tego typu wzory mają wartość estetyczną, informacyjną i edukacyjną. Warto z nich korzystać, aby stworzyć niebanalne aranżacje wnętrz w lokalach prywatnych i komercyjnych.