Produkcja elektroniki to wymagający biznes. Z czym się wiąże?

Na części i podzespoły elektroniczne z biegiem lat odnotowujemy coraz większy popyt. Produkcja elektroniki staje się coraz ważniejsza, a postęp widoczny jest także w Polsce. Na czym polega proces produkowania elektroniki od początku? Jakiego są dzisiaj główne wyzwania i zagrożenia dla tego sektora?

Proces produkcji elektroniki nie jest łatwy

Cały proces produkcji elektroniki zaczyna się od fazy projektowej. Tworzony jest projekt elektroniczny, który odpowiada określonemu zastosowaniu. Płytki PCB wymagają określenia szeregu parametrów takich, jak między innymi wymiary i grubość płytki, materiał (np. FR1, FR2, FR4, CEM1), rodzaj powłok i przewodników, a także liczba warstw. Istotne jest także wykończenie i zastosowany laminat, który może być mieć strukturę kompozytową (żywica epoksydowa i włókno szklane) lub jednorodną. W procesie produkcji części elektronicznych należy zadbać o każdy detal. Niepoprawnie dobrany laminat przełoży się na niższą trwałość komponentu. Nieodpowiedni stop miedzi spowoduje gorszą komunikację sygnałów. Każdy szczegół ma przełożenie na wydajność i zastosowanie płytki.

Po określeniu wszystkich parametrów technicznych produkcja elektroniki wchodzi w fazę testowania. Tworzone są prototypowe komponenty, których praca jest badana za pomocą specjalistycznej aparatury przeprowadzającej szereg testów wydajnościowych. Producent elektroniki musi również wybrać jeden z dwóch rodzajów montażu detali na obwodzie płytek drukowanych – THT (montaż przewlekany) lub SMD/SMT (montaż powierzchniowy). Dopiero w tym momencie następuje faktyczna produkcja w ilości zgodnej z zamówieniem.

Produkcja elektroniki to przyszłość. Także w Polsce

Zapotrzebowanie na części elektroniczne stale rośnie. Szczególnie potrzebne są nowe obwody drukowane, które stanowią podstawę każdego komponentu elektronicznego. Stwarza to dogodne okazje do rozwoju dla polskich firm, które wyspecjalizowały się w produkcji komponentów elektronicznych. Świetnym tego potwierdzeniem jest historia firmy Printor, oferującej produkcję PCB, montaż THT i SMT, projektowanie i produkcję elektronikę pod indywidualne potrzeby. Więcej szczegółów oraz zakres oferty można znaleźć na stronie internetowej przedsiębiorstwa: https://printor.pl/!

Produkcja elektroniki to wymagający biznes. Z czym się wiąże?

Produkcja elektroniki to wciąż domena Chin, które są światowym liderem sektora. Coraz więcej jednak mówi się o potrzebie uniezależnienia się od importu, a przynajmniej stopniowego zmniejszania jego udziału w rynku. Nie każdy wie, że to właśnie Polska jeszcze w 2014 roku była liderem, jeśli chodzi o ilość produkcji elektroniki użytkowej w Unii Europejskiej. Wciąż w tym gronie Polska pozostaje w czołówce, biorąc pod uwagę statystyki eksportu części elektronicznych produkowanych w kraju. W związku z bardzo niepewnym otoczeniem gospodarczo-politycznym, które obserwujemy od miesięcy, wszystko wskazuje na to, że rodzima produkcja będzie zyskiwała z czasem coraz większą uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here