Dobry wzrok jest niezbędny dla zdrowego życia, a regularne badania oczu są ważne dla jego utrzymania. Z tego powodu niezwykle istotną kwestią są regularne wizyty u okulisty, które warto na stałe wpisać w swój kalendarz wizyt lekarskich. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy warto udać się do okulisty.
Problemy z oczami, które powinny skłonić do wizyty u okulisty
Jeśli doświadczasz któregoś z następujących objawów, warto umówić się na wizytę u okulisty: niewyraźne widzenie, podwójne widzenie, trudności z widzeniem w nocy, suchość oczu, zaczerwienienie, ból lub dyskomfort w obrębie oczodołu, obrzęk lub wydzielina z oczu, błyski światła lub zaburzenia w polu widzenia. Te objawy mogą być oznaką poważnej choroby oczu, która wymaga pomocy medycznej. W takiej sytuacji konieczna może okazać się terapia widzenia. Nie znaczy o jednak, że są to jedyne sygnały, które powinny skłonić Cię do wizyty u specjalisty. Warto bowiem wiedzieć, że warto regularnie odwiedzać okulistę, nawet jeśli nie dzieje się nic, co mogłoby budzić niepokój.
Regularne badania i profilaktyka
Nawet jeśli nie masz żadnych objawów, nadal ważne są regularne kontrole u okulisty. Cykliczne badania są kluczowe dla opieki profilaktycznej i mogą pomóc wykryć wszelkie potencjalne problemy, zanim staną się one poważne. O częstotliwości wizyt u specjalisty zapytaliśmy okulistę z Chorzowa.
Zdrowe osoby dorosłe powinny odwiedzać okulistę również przynajmniej raz na dwa lata. Szczególną uwagę na swój wzrok powinni zwracać ludzie po ukończeniu czterdziestego roku życia. Dość często zdarzają się wtedy bowiem zaburzenia akomodacji i pogorszenie ostrości widzenia do bliży. W tym wieku można już mówić o starczowzroczności, która z pewnością jest powodem do wizyty w gabinecie okulisty. Dobrym nawykiem będzie więc rutynowa wizyta w gabinecie okulistycznym przeprowadzana raz do roku. Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego, cukrzycy lub innej ogólnej choroby powinno wiązać się z wizytą okulistyczną. Wspomniane choroby mają również wpływ na stan oka, wyjaśnia nasz rozmówca.